Sirje Rank • 11. aprill 2017 kell 9:30

G7 püüab Venemaad survestada

Välisministrite kohtumine Itaalias, esiplaanil Rex Tillerson  Foto: Scanpix/Reuters

Täna õhtul sõidab USA välisminister Rex Tillerson oma esimesele visiidile Venemaale, olles eelnevalt koordineerinud poliitikat teiste G7 juhtivate tööstusriikidega.

„See (kohtumine – toim.) saab toimuma hoopis erinevas atmosfääris kui see, mida Venemaal oodati,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Washingtonis asuva American Enterprise Instituudi teadur Fred Kagan. „Neil olid suured ootused, et USA on valmis liikuma nendega samas suunas. Kui Venemaa jaoks oleks suhete paranemine tähendanud tihedamat koostööd Süürias ja võitluses terrorismi vastu ning Ukraina sanktsioonide leevendamist – siis seda kaardid praegu ei näita.“

Sündmustesse tõi ootamatu arengu USA läinud nädalal antud õhulöök Süüria õhuväebaasile vastuseks keemiarelva kasutamisele. Venemaa president Vladimir Putin nimetas seda agressiooniks suveräänse riigi vastu. 

Arutusel sanktsioonid

Eile ja täna on Itaalias koos G7 tööstusriikide välisministrid, et kujundada Süüria ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi toetava Venemaa suhtes ühist strateegiat. Jutuks on ka võimalikud sanktsioonid.

USA president Donald Trump vestles esmaspäeval telefonitsi Suurbritannia peaministri Theresa May ja Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga. Nii Trump kui ka May leidsid, et Tillersoni Moskva visiit loob võimaluse veenda Venemaad lõpetama Süüria režiimi toetamine. „Nad olid üksmeelel, et USA välisministri Tillersoni selle nädala visiit Moskvasse loob võimaluse liikuda edasi püsiva poliitilise lahenduse suunas,“ teatas Briti peaministri büroo.

Välisministrite kohtumisel arutati ka võimalikke lisasanktsioone Süüria ja Venemaa sõjaväelaste suhtes. Suurbritannia välisministri Boris Johnsoni sõnul on Venemaal valida, kas jätkata „toksilise“ al-Assadi režiimi toetamist või teha koostööd ülejäänud maailmaga, et Süüria konfliktile poliitiline lahendus leida, vahendas Bloomberg.

Uute sanktsioonide mõte siiski üksmeelset toetust ei leidnud. „Sanktsioonid (Venemaa vastu – toim.) ei ole sobiv instrument ja neid ei saa kiiresti käivitada,“ ütles ajalehele Financial Times ühe G7 riigi diplomaat. „Praegu tuleb meil süvendada dialoogi Venemaaga, et kasutada tekkinud dünaamika ära poliitilise protsessi jaoks. Me ei peaks püüdma Venemaad veelgi enam nurka suruda ja Süüria režiimiga sidemeid tugevdama – otse vastupidi,“ ütles ta.

Saksamaa välisministri Sigmar Gabrieli sõnul peavad ka Venemaa ja Iraan olema osa Süüria rahuprotsessist. Mõlemad on nõudnud keemiarünnaku kohta sõltumatu uuringu korraldamist.

„Kõik, mida G7 tahab, on poliitiline lahendus ilma uue vägivallaspiraalita,“ ütles Gabriel Itaalias tehtud avalduses. „Tahame veenda Venemaad toetama poliitilist protsessi Süüria konflikti rahumeelse lahenduse leidmiseks.“

ELi välispoliitika juht Federica Mogherini rõhutas, et olukorrale Süürias ei ole sõjalist lahendust – Genfis tuleb uuesti alustada rahuläbirääkimisi ÜRO egiidi all.

Tillerson kõneles Itaalias olles ka Türgi välisministri Mevlut Cavusogluga. Türgi valitsuse seisukoht on, et Bashar al-Assadil ei saa olla mingit rolli Süüria tuleviku kujundamisel. Nõu peeti ka Pärsia lahe riikidega.

Putini päevakavas kohtumist veel ei olnud

Tillerson kohtub Moskvas Venemaa välisministri Sergei Lavroviga ja teiste kõrgemate ametnikega. Kremli teatel president Vladimir Putini päevakavas esmaspäevase seisuga kohtumist USA välisministriga veel ei olnud. Samas lisati, et Kreml ei anna taoliste kohtumiste kohta kunagi informatsiooni. Tillerson kohtus Putiniga paar aastat tagasi, kui ta viibis Venemaal naftakontserni Exxon Mobil juhina.

Kohtumine Moskvas annab Tillersonile võimaluse selgitada USA meelemuutust ja õhulöögi tähendust ning kombata, kas Venemaal on veel koostöövalmidust võitluses terrorirühmitusega ISIS. 

Vahetult enne äralendu Moskvasse ütles Tillerson, et Venemaa peaks ümber vaatama oma otsuse heita Lähis-Idas liitu Süüria, Iraani ja Hezbollah'ga. 

"Me tahame Süüriale luua stabiilse ja kindla tuleviku. Venemaa võib olla osa sellest tulevikust ja etendada olulist rolli või jääda liitu selle grupiga, millest me ei usu, et see pikemas perspektiivis oleks Venemaa huvides," vahendas Bloomberg. Tillerson kordas, et USA esmane huvi piirkonnas on võitlus ISISe vastu. Kuid ta väljendas ka selgelt, et USA ei näe al-Assadi režiimil Süürias tulevikku. "Meile kõigile on selge, et al-Assadi perekonna valitsusaeg hakkab lõppema," ütles ta, lisades, et millisel moel see lõpeb, sellel võib olla määrav tähtsus Süüriale tulevikule.

Terav toon

Ühtlasi kordas Tillerson kriitikat, et Venemaa ei suutnud tagada Süüria keemiarelvade hävitamiseks 2013. a sõlmitud kokkuleppe täitmist. "On ebaselge, kas Venemaa ei võtnud ülesannet tõsiselt või oli ebakompetentne, kuid surnute jaoks pole vahet. Me ei saa lubada, et see uuesti juhtub," ütles Tillerson.

Esmaspäeval tegi Tillerson Itaalias sümboolse žesti, väisates teise maailmasõja ajal natside korraldatud massimõrva paika. Seal ütles ta, et USA on taas valmis nõudma vastutust kõigilt ja kõikjal, kus pannakse toime kuritegusid süütute inimeste vastu.

Hetkel kuum