Palling võttis ülekuulamisele Sutteri kaasa

Kalle Palling tuleb korruptsioonivastase erikomisjoni ülekuulamiselt.  Foto: Andras Kralla

„Olen samal seisukohal, et Kalle Pallingu juhtum ei näe hea välja,“ ütles riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Andres Herkel täna hommikul pärast Pallingu ülekuulamist.

Kalle Palling käis täna hommikul riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees selgitamas võimalikku huvide konflikti juhtumis, kus ta riigifirma Eesti Energia nõukogu liikmena vahendas tehingut konkurendist erafirmale VKG.

Komisjoni esimees Andres Herkel ütles, et päris Pallingult selle kohta, miks teised Eesti Energia nõukogu liikmed tehingutest ei teadnud ja kuidas need vahendatud tehingud täpselt toimusid.

Enam nii ei teeks

Herkeli sõnul tehti samm edasi selles mõttes, et erinevalt eelmise nädala väljaütlemistest tunnistas Palling täna, et VKGle tehingut vahendades, olles ise samal ajal Eesti Energia nõukogu liige, oli ta ettevaatamatu ja et kui olukord korduks, siis ta seda nii entusiastlikult enam ei teeks.

Herkel küsis ka, kas Palling on Eesti Energia nõukogus olles veel sarnaseid juhtumeid näinud või teinud, millele Palling vastas eitavalt. Ka küsimusele, kas tema tegu võis olla seotud Reformierkonna rahastamisega, vastas Palling eitavalt.

Herkel nentis juba eelmisel nädalal, et Pallingu juhtum ei näe hea välja. „Olen samal seisukohal, et Kalle Pallingu juhtum ei näe hea välja,“ ütles ta. Seda just seepärast, et teised nõukogu liikmed polnud olukorrast teadlikud. Ta lisas, et tal on hea meel Pallingu tunnistusest, et enam ta sellist asja ei teeks.

Hando Sutter oma järge ootamas  Foto: Andras Kralla

Täna ootas erikomisjoni ukse taga Pallingut ka Eesti Energia juht Hando Sutter.

„Kalle kutsus,“ vastas Sutter küsimusele, mis teda korruptsioonivastasesse erikomisjoni tõi. „Kogu asi on väga emotsionaalseks aetud, ma tulin andma faktoloogiat juhtunust,“ lisas ta.

Herkel tunnistas, et Sutteri kaasamine oli ootamatu ja kummaline, sest komisjonil polnud plaani teda üle kuulata. Kui ta aga juba kohal oli, siis kuulati ka tema ära. Sutterit ja Pallingut ei kuulatud siiski koos üle, vaid Sutter jäeti ukse taha oma järge ootama.

Hando Sutter, selle kohta, miks ta ülekuulamisele tuli

Kalle kutsus.

Palling ütles pärast ülekuulamist, et selgitas komisjonile, et tegutses vaid ostja soovil, kes tahtis kohtuda kõikide võimalike partneritega. Kuna kohtumised toimusid nii Eesti Energia kui ka VKGga samal päeval, pole Pallingu sõnul võimalik huvide konflikti näha. Ta lisas, et ei näinud tollal vajadust seista vaid Eesti Energia eest, sest tegutses pigem riigikogu liikmena ja ostja soovil, kes tahtis kohtuda kõigi võimalike aheraine pakkujatega.

„Mulle teada tegi parima pakkumise Eesti Energia. Seda enam ei saa siin mingit huvide konflikti näha,“ õigustas Palling. Ta lisas, et pealegi pole veel ühtegi tehingut tehtud ja keegi pole kahju kannatanud.

Nõukogu liikmed luubi alla

Tuleval esmaspäeval kavatseb komisjon kohtuda nimetamiskomitee kokku pannud Erkki Raasukesega, kellega räägitakse, kuidas vältida riigikogulastest nõukogudes istujate sattumist huvide konflikti.

Äripäev kirjutas reedel, et Reformierakondlane Kalle Palling aitas Eesti Energia nõukogus istudes varjatult kaasa riikliku energiahiiu suurima konkurendi Viru Keemia Grupi (VKG) ärihuvidele, vahendades viimasele paar aastat tagasi ahvatlevat, umbes kuraditosina miljoni suurust aherainetehingut, mida samal ajal jahtis ka Eesti Energia. Loe Kalle Pallingu topeltmängust Eesti Energia nõukogus.

Korruptsioonivastase erikomisjon kuulab üle Kalle Pallingut  
Hetkel kuum