Märt Belkin • 21. juuni 2017 kell 16:15

Sutter loodab börsidebüüdist teenida kuni pool miljardit

Hando Sutter  Foto: Andres Haabu

Eesti Energia loodab Enefit Taastuvenergia vähemusosaluse börsileviimisest teenida kuni 500 miljonit eurot, ütles riigifirma juht Hando Sutter intervjuus Reutersile.

Eesti Energia loodab teenida mõnisada miljonit eurot, aga ilmselt vähem kui pool miljardit, rääkis Sutter Reutersile. Enefit Taastuvenergia IPO peaks toimuma järgmise aasta esimeses pooles, täpsema plaani paneb firma paika sügiseks. Börsile läheb 49% taastuvenergiafirmast.

Reuters märkis, et sellisel juhul saaks Enefit Taastuvenergiast turuväärtuse poolest Tallinna börsi suurim ettevõte. Praegu on selles rollis Tallink, mille väärtus on kokku ligikaudu 620 miljonit eurot. See oleks ka Baltikumi mitme aasta suurim IPO.

Sutteri sõnul on Enefit Taastuvenergia Tallinna börsi jaoks veidi liiga suur. "Ehk olnuks loogilisem noteerida see kusagil mujal, aga valitsus tahtis teha kohaliku börsi aktiivsemaks," ütles Eesti Energia juht Reutersile.

Kaup pole veel selge

Praegu pole veel kindel, mis täpsemalt järgmisel aastal pakkumisele läheb. Enefit Taastuvenergia on nimelt see firma, mis plaanib Pärnumaale Tootsi Suursohu rajada suure 138megavatise tuulepargi.

Sutter märkis Reutersile antud intervjuus, et lõviosa IPO tuludest ehk 180 miljonit eurot ongi plaanis suunata Tootsi pargi arendusse. 

Valitsus tahtis suursoo kinnistu riigifirmale esialgu arenduseks anda ilma enampakkumiseta. Konkureerivad energiafirmad aga vihastasid ja pöördusid kohtusse. Lõpuks otsustas valitsus enampakkumise siiski korraldada, kuna kohtuvaidlused oleksid läinud liialt pikaks.

Sutter ütles aprilli lõpus, et enampakkumise korraldamine oli positiivne otsus ning Eesti Energia kindlasti osaleb oksjonil. Ta rääkis, et otsus hoiab ära kasutu kohtuvaidluse ning asjad saavad kiiremini selgeks: võidab kas Eesti Energia või mõni muu kõrgemat lisandväärtust pakkuv ettevõte, ent tuulepark kinnistule kerkib.

Börsile läheb Enefit Taastuvenergia igal juhul, ka siis, kui Tootsi projekt mingil põhjusel käima ei lähe. "Siis tuleb midagi muud," rääkis ta aprillis nig märkis, et lähiaastatel on energeetikas potentsiaali just taastuvenergiaprojektidel ning ettevõttel on juba praegu olemas varuplaanid, mida teha, kui turbaraba endale ei saada. Küll aga on Sutter möönnud, et ilma Tootsita oleks börsidebüüt palju lahjem.

Hetkel kuum