Uuest aastast kehtestuv tulumaksuvaba miinimumi ja tulumaksumäära arvestamise kord pöörab pea peale senise maksuarvestuse vabatahtliku pensioniga liitunud inimestel - osaku realiseerimisel võib nende tulumaksukohustus osutuda oodatust suuremaks.
Vabatahtlik pensionifond on ainus tulumaksusoodustusega kogumisviis
Sissemaksetelt saab tagasi tulumaksu tagasi kuni 15 protsendi ulatuses kuu brutosissetulekust, kuni aastase summani 6000 eurot.
Makseid saab suurendada, vähendada või mõneks ajaks peatada. Vajadusel saate kogutud raha ka enne pensioniiga välja võtta, väljamakselt peetakse kinni tulumaks.
Alates 55. eluaastast, kui pensioni on kogutud üle 5 aasta, on väljamakse tulumaksumäär 10 protsenti.
Eluaegsed väljamaksed on tulumaksuvabad. Maksu- ja tolliameti kinnitusel seadusemuudatus kolmanda samba väljamakse tingimusi ei muuda ehk see punkt jätkuvalt kehtib.
Mis muutub?
kolmandast sambast saab raha välja võtta :1) kas ühe või mitme väljamaksena elukindlustuslepingust või vabatahtlikust pensionifondist VÕI 2) kindlustuspensionina, kus tehakse regulaarseid makseid lepingu alusel kuni isiku surmani.
Eluaegse kindlustuspensioni saajaid tulumaksuseaduse muudatus ei mõjuta, sest sellised väljamaksed on tulumaksuvabad ning isiku aastast maksustatud tulu ei suurenda.
Muudatus puudutab kogujaid, kes võtavad raha välja otse fondist või kindlustuslepingust. 1) Ei puuduta isikud, kelle maksustatav tulu koos kolmanda samba väljamaksega jääb alla 14 400 euro aastas (keskmiselt 1200 eurot kuus). Nende maksuvaba tulu on endiselt 6000 eurot aastas (500 eurot kuus). Näiteks, pensionärid, kes saavad 500 eurot pensionit, saavad ilma täiendava maksukohustuseta kolmandast sambast võtta välja veel kuni 700 eurot iga kuu. 2) Puudutab isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on kuni 14 400 eurot aastas, kuid kelle sissetulek tõuseb üle 14 400 euro kolmanda samba väljamakse tõttu. Nendel inimestel hakkab kolmanda samba väljamakse vähendama maksuvaba tulu suurust, mis muidu oleks 6000 eurot aastas. Vähenenud maksuvaba tulu arvelt tuleb tasuda tulumaks. Maksimaalne täiendav kohustus on 1200 eurot aastas, kuid sõltuvalt väljavõetavast summast võib olla ka väiksem. Ometi, kui võrrelda olukorda tänase kehtiva reeglistikuga, kaotab isik talle täna ettenähtud maksuvaba tulu 2169 eurot , mis lisab maksukohustust maksimaalselt kuni 432 eurot, mis on 20 protsenti tänasest 2160 maksuvabast tulust. Näiteks, kui isiku maksustatav tulu on 12 000 eurot aastas ning ta võtab kolmandast sambast välja aasta jooksul 7800 eurot, väheneb tema maksuvaba tulu 6000 eurolt 3000 eurole ning tal tekib kohustus maksta juurde 600 eurot tulumaksu. 3) Puudutab isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on vahemikus 14 400 -25200 eurot aastas, kuid kelle sissetulek suureneb tänu kolmanda samba väljamaksele. Nende maksuvaba tulu on juba ilma kolmanda samba väljamakseta väiksem kui 6000 eurot ning kolmanda samba väljamakse vähendab seda veelgi.4) Ei puuduta isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on üle 25200 euro aastas (2100 eurot kuus). Nendel ei ole maksuvaba tulu enam ette nähtud ning väljamaksed kolmandast sambast ei mõjuta kuidagi nende maksuolukorda.
Allikas: SEB Elu- ja pensionikindlustus
Minu Äripäeva kasutamiseks logi sisse või loo konto.
Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.