Uus tulumaksukord lammutab III pensionisammast

02. november 2017, 06:00
Uus tulumaksukord lööb III pensionisambaga liitunuid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171102/NEWS/171109972/AR/0/AR-171109972.jpg

Uuest aastast kehtestuv tulumaksuvaba miinimumi ja tulumaksumäära arvestamise kord pöörab pea peale senise maksuarvestuse vabatahtliku pensioniga liitunud inimestel - osaku realiseerimisel võib nende tulumaksukohustus osutuda oodatust suuremaks.

Pangad on rahandusministeeriumil palunud erakorraliste väljamaksete maksustamispõhimõtteid klientidele soodsamaks muuta, kuid tulutult. „Kuigi maksumuudatus suuremat osa kolmanda samba praegustest ja tulevastest klientidest ei mõjuta, läheb see selgelt vastuollu seni kehtinud pensioni kolmandasse sambasse kogumise soodustamise eesmärgiga. Seetõttu tekib küsimus, kas riigi selline kursimuutus oli ikka teadlik ja läbi kaalutud," märkis Äripäevale SEB Elu- ja pensionikindlustuse juhatuse liige Indrek Holst.

Tema sõnul on SEB kevadest saadik suhelnud rahandusministeeriumiga, et tagada klientidele väljamaksete maksustamine 10- või 20protsendise tulumaksumääraga, kuid nii, et kolmanda samba väljamaksed ei osaleks maksuvaba tulu määra arvutamises. "Loodame, et riik teeb korrektuurid seaduses, mis kaitseks ka neid kliente, kel oma tuleviku kindlustamisel võib tekkida komplikatsioone. Enamuse jaoks on endiselt kolmas sammas väga hea valik pensioni kogumiseks," lisas ta.

Millal sambast raha välja võtta?

Luminor Pensions juhi Angelika Tageli sõnul on kindlasti vaja, et rahandusministeerium vaataks tekkinud olukorra uue pilguga üle. Luminori hinnangul on võimalik anda vabatahtlike pensionisäästude väljamaksetele erisusi nii, et need ei mõjutaks inimeste maksuvaba tulu summat. Ta juhtis tähelepanu sellele, et arvestades demograafilisi trende, nagu rahvaarvu vähenemine ja eluea pikenemine, on pensioniks säästude kogumise vajadust riik seni teadvustanud ning motiveerinud inimesi vabatahtlikult tuleviku tarvis lisavarusid koguma.

LHV Varahaldus juhatuse esimees Mihkel Oja rõhutas, et otseselt maksustamise reeglid ei muutu, kuid inimesed peaksid kindlasti planeerima, mis viisil raha fondist välja võtta. „Nendel, kelle aastatulu on 14 400 ja 25 200 euro vahel, tasub kolmandast sambast raha väljavõtmisel mõelda, kuidas on tulumaksu mõttes sobivam – kas mitmel aastal või korraga, kas varem või hiljem. Viimane sõltub sellest, kas ja kuidas inimese aastane tulu ajas muutub. Jätkuvalt on soodsam kolmandast sambast raha välja võtta peale 55aastaseks saamist,“ ütles ta.

Inimesed, kes kolmanda samba plaani peavad, on arusaadavalt pahased. „Pensionisambaid on propageeritud nii riigi kui fondide poolt alati kui riiklikult soodsa maksurežiimiga säästmist, kus kolmas sammas on paindlik ja läbipaistev võimalus ka ühekordsete väljaminekute katteks. Oma usaldusväärsuse on riigiga järjepidevuse eeldusega sidunud ka pangad,“ märkis opositsioonist Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Jürgen Ligi.

Kõik tulud ühe vitsaga 

Väikeinvestor Kristi Saare juhtis tähelepanu, et maksusüsteemi puhul on emotsionaalselt alati parem selline variant, kui inimene on maksude deklareerimise hetkel nullis või saab veidi raha tagasi - siis ei teki ebaõiglast tunnet, et ta maksab ja maksab aasta jooksul ning deklareerides tahetakse raha veelgi juurde.

 

„Uut tulumaksuvaba miinimumi süsteemi disainides on selle reegli vastu eksitud, sest süsteem on piisavalt keeruliseks tehtud, et paljudel inimestel ootab tulu deklareerides ees lisamaksunõude ebameeldiv üllatus,“ ütles ta.

Rahandusministeerium hinnangul on kõik nii nagu plaanitud, eriti arvestades, et tulumaksumäär paljude jaoks üldiselt langeb. „Tulumaksuseaduses käsitletakse kõiki maksustatavaid tulusid sarnaselt ja pensionifondide väljamaksed pole siinkohal erand. Selles mõttes pole vahet, kas inimene teenib palgatulu, kapitalitulu või saab aasta lõpus ootamatu preemia, millega ta pole aasta alguses maksuvaba tulu arvestamisel arvestada osanud,“ ütles Äripäevale rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro. „Kui inimese aastatulu on raskesti prognoositav, siis soovitab maksuamet maksuvaba tulu arvestamisel pigem tagasihoidlik olla või teha üldse avaldus maksuvabast tulust loobumiseks. Enammakstud tulumaksu saab tuludeklaratsiooniga tagasi taotleda,“ märkis ta.

Ligi: sigadus maksukobara varjus

Valitsuse kobareelnõupraktika saatan on, et suured probleemid jäävad läbi vaidlemata, isegi kui nad oponendi ajusagaras kummitavad, ütleb Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Jürgen Ligi.

Järgneb Ligi kommentaar:

"Pole avalikku tähelepanu ega luba riigikogu sõnavõttude piirangud mitmest teemast korraga rääkida.

Kogumispensioni maksukoormuse tõstmine astmelise tulumaksuga kuulub sigaduste hulka, mis kobara varju peideti. Aga see tuleks välistada, pensionisambaid on propageeritud nii riigi kui fondide poolt alati kui riiklikult soodsa maksurežiimiga säästmist, kus kolmas sammas on paindlik ja läbipaistev võimalus ka ühekordsete väljaminekute katteks. Oma usaldusväärsuse on riigiga järjepidevuse eeldusega sidunud ka pangad.

Me oleme kogu aeg mures olnud, et kolmandat sammast ei mõisteta hinnata, kuigi ta on soodsa disainiga, ja inimeste säästumäär on liiga madal. Praegune eksproprieerimine astmelise tulumaksu kaudu on ühelt poolt meie oktoobrirevolutsionääride kohta sümptomaatiline, ent riiklik pettus, sest riik on andnud inimestele aastakümnete pikkuse lubaduse, mis ei tohi sõltuda sellest, kui punane on parajasti poliitiline võimujaotus."

.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. November 2017, 17:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing