Äripäev • 29. märts 2018 kell 11:21

Maksed tasub kärmelt ära teha

Pangakaart asendab sularaha üha enam.  Foto: Andres Haabu

Pankadevahelised maksed tasub enne tänase tööpäeva lõppu ära teha, kuna homme ega esmaspäeval maksed pühade tõttu ei liigu.

 Näiteks LHV soovitab olulised Euroopa maksed sisestada hiljemalt 29. märtsil enne kella 16.30, sest siis jõuavad need saajani veel enne pühi. "Kui Euroopa makse on sisestatud 29. märtsil pärast kella 16.30, jõuab see saajani 3. aprilli hommikul," meenutas LHV. Pangasisesed maksed liiguvad pühade ajal tavapäraselt.

Meeles tuleb hoida sedagi, et näiteks maamaksu tasumise tähtaeg on 2. aprillil, nii et see tuleks ära maksta täna, et mitte tasumisega hiljaks jääda.

SEB välkmakse töötab

SEB tuletas aga klientidele meelde, et välkmaksed toimivad kogu aeg, nädalavahetustele ja pühadele vaatamata. Nimelt on SEB Eestis ja Lätis liitunud EBA Clearingu välkmaksete süsteemiga.

Kuigi Eestis pakub hetkel välkmakseid ainult SEB, saavad panga kliendid uut süsteemi kasutada ka arveldamiseks teiste Euroopa pankadega. Lätis pakuvad välkmakseid SEB ja Citadele pank, tänu millele moodustavad naaberriigi uut tüüpi maksed ligi 8%, mis on Euroopa riikide seas pea kõrgeim näitaja. Eestis jääb see 1% juurde.

Selleks, et välkmaksete lahendust kasutada, ei pea SEB kliendid oma harjumuspäraseid maksetoiminguid muutma. Võimalusel algatatakse automaatselt välkmakse, mille hind on SEB kliendile sama mis Euroopa tavamaksel.

Paralleelselt välkmaksetega jääb toimima ka Euroopa tavamaksete (SEPA) süsteem. Välkmaksete süsteemiga on oodata positiivset mõju e-kaubandusele, äritegevusele ja igapäevaarveldustele. Paljudel juhtudel saab välkmakseid käsitleda mugava alternatiivina sularahamaksetele.

Hetkel kuum