Äripäev • 7. detsember 2018 kell 19:26

Angela Merkelile valiti järglane

Saksamaa kristlikud demokraadid valisid Angela Merkeli järglaseks partei juhi kohal Annegret Kramp-Karrenbaueri, kirjutab Reuters.

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu uueks juhiks valiti Annegret Kramp-Karrenbauer (vasakul), talle elab kaasa partei endine juht ja praegune Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.  Foto: EPA

56aastane Kramp-Karrenbauer oli ka Merkeli enda soosik partei juhi kohale. Kramp-Karrenbauer sai valimiste teises voorus 517 häält 999st. Oma kodupiirkonnas Saarlandi liidumaal ja Berliinis populaarset Kramp-Karrenbauerit teatakse kui rahuliku stiiliga poliitikut, kes on tuntud kaine analüüsi poolest. Ta liitus kristlike demokraatidega (CDU) üliõpilasena ja kerkis ülespoole kuni üleriigilise tasemeni.

Tema vastaskandidaat oli miljonärist advokaat Friedrich Merz. Merzi käe all oleks CDU pöördunud konservatiivsemasse suunda. Nii juhtub ka Kramp-Karrenbaueri juhtimisel, aga mõõdukamalt.

Tasavägine hääletustulemus viitab sellele, et erakond on kahevahel. CDU on jagunenud liberaalide, konservatiivide ja kristlike sotsialistide leeriks, kes pole tuleviku kursis ühel meelel. Kramp-Karrenbaueri esimeseks ülesandeks saabki partei võimalikult ühtsena hoida.

Angela Merkel, kes plaanib Saksamaa kantsleriks jääda aastani 2021, pidas partei kogunemisel emotsionaalse lahkumiskõne, kirjutas BBC.

Kes on Annegret Kramp-Karrenbauer?

Kramp-Karrenbauerit pidasid mitu analüütikut Merkeli võimalikuks mantlipärijaks juba pea aasta tagasi.

RaboResearchi vanemökonomist Daniel van Schoot on kommenteerinud CNBC-le, et Kramp-Karrenbauerit nimetatakse mini-Merkeliks, kuna ta sarnaneb märkimisväärselt praeguse liidukantsleriga. "Ta on tsentrist ning väga osav partei erinevate poolte ühendaja," kommenteeris van Schoot. "Just nagu Merkel."

Kramp-Karrenbauer sai partei peasekretäriks enda jaoks heal ajal, kuna tal avanes võimalus demonstreerida, mil viisil valijate toetust kaotavad kristlikud demokraadid taas ree peale saada võiksid.

Kramp-Karrenbauer sai poliitikaentusiastide seas laiemalt tuntuks, kui temast sai Lääne-Saksamaal asuva Saarlandi liidumaa peaminister. Sealt sai alguse ka tema tähelend.

Hetkel kuum