Tallinna linna ja Eesti Energia kreeditoril rahapesu kahtlus

15. jaanuar 2001, 11:53

Erinevate sündikaatide kaudu nii Tallinna linna kui ka Eesti Energia kreeditoride hulka kuuluval Westdeutsche Landesbankil (WestLB)lasub hiigelrahapesu kahtlus.

Düsseldorfi prokuratuur kahtlustab WestLB-d Saksamaa seni suurimas rahapesuafääris, kus kanditi ümber miljardeid markasid, kirjutab ajakiri Der Spiegel.

Spiegeli andmeil kahtlustatkse rahvusvahelist, Ida-Euroopa tooraineäriga tegelenud ettevõttegruppi selles, et nad on alates 1997. aastast Saksa nelja suurpanga juures pesnud raha rohkem kui seitsme miljardi marga ehk siis 56 miljardi Eesti krooni ulatuses. Sellest umbes 3,7 miljardi marga pesu toimus WestLB-s.

Lisaks olevat kontsern oma mõju all olevate ettevõtete ja pankade kaudu naaberriikidesse paigutanud umbes kaheksa miljardit marka.

Uurimine on näidanud, et enamus avalik-õiguslikku WestLB-sse maabunud rahast tuli ühelt Neitsisaartel asuvalt firmalt. Firma kontol oli mõnda aega rohkem kui 1,2 miljardit marka. Uurimine näitas, et raha kandis sinna Lääne-Samoas asuv United Global Bank, mida tegelikkuses ei eksisteeri. Ülekandeks kasutati Nassaus asuva Trade Finance BankŽi swift-koodi, nimetatud panka peavad uurijad samuti kontserni mõjusfääri kuuluvaks.

Vahepeal on WestLB kontserniga suhted lõpetanud, kontod tühistati 31. detsembril 2000. Enne seda oli avalik-õiguslike pankade liit oma liikmeid kontserni eest hoiatanud, sest see kasutavat tõenäoliselt 'mitmeid Saksa panku rahapesuks.'

Financial Times Deutschland teatas, et WestLB on kõik süüdistused tagasi lükanud. Samas ei kommenteeri pank midagi, viidates pangasaladusele.

Eesti Energia sõlmis mullu rahvusvahelise sündikaatlaenu lepingu 550 miljoni krooni ulatuses. Sündikaatlaenus osalevad kuus panka, nende hulgas ka WestLB.

Tallinna linn laenas mullu ligi 200 miljonit krooni Soome ja Saksa pankade sündikaadilt, kus osaleb ka West LB.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing