Saare maakond valmistab ette pinda tuuleenergia tootmiseks

19. jaanuar 2001, 09:22

Saare maavalitsuse tellimusel peaks märtsis valmima uuring, millega määratakse ära tuulenergia tootmiseks sobilikud alad, samuti piirkonnad, kus vaatamata headele tuuleoludele on tuuleenergia tootmine keelatud või siis seotud mitmesuguste piirangutega, kirjutab Meie Maa.

Maakonna tuuleenergeetika arenguvõimalusi käsitlev peatükk on osa põhjalikumast uurimusest 'Saaremaa energiakasutuse strateegia tegevuskava aastani 2015', mille maavalitsus tellis ASilt Estivo.

Esialgu hõlmab tuuleenergia peatükk vaid Pöide, Orissaare, Kihelkonna, Torgu ja Lümanda valda, pakkudes välja tsoneeringud tuuleenergia kasutamiseks keskkonna- ja sotsiaal-majanduslike tegurite alusel.

Tsoneeringute koostaja, geograafiamagister Ain Kulli sõnul on tsoneering eelkõige info maavalitsusele ja tuuleturbiinide püstitajale, et teadvustada, missugustel aladel on turbiinide püstitamine seadustega keelatud ja missugustel aladel toob see kaasa erinevaid looduskaitselisi ning sotsiaalmajanduslikke konflikte.

Kõige laiemalt levinud ja teadaolev argument tuulikute vastu on generaatori ja tiiviku tekitatud müra, mis Ain Kulli sõnul ei ole siiski väga suur. Torni otsas on müra võimus keskeltläbi kuni 100 detsibelli.

Turbiinide puhul võib inimesi hakata häirima veel varjuefekt, mis tekib eeskätt madala õhtu- ja hommikupäikese puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing