Ministrid saavad varjatud palka

19. jaanuar 2001, 08:43

Ministrid said tänavu palgale viiendiku juurde. Teenistusele lisati raha esinduskulude katteks, mille kasutamisest ei tule aru anda ega selle eest makse maksta, kirjutab SL Õhtuleht.

Aasta algusest kehtib kord, mis lisab ministrite palgale (5,5 Eesti keskmist) tulumaksuvaba raha esinduskuludeks. Selleks tehti riigikogu ja presidendi poolt nimetatavate riigiametnike ametipalkade seaduses muudatus: ?Peaministrile ja ministritele makstakse igakuiselt 20 protsenti ametipalgast esinduskuludeks.?

Seadusega ei nähta ette, et minister peaks raha kasutamise kohta koostama aruande või seda kuidagi põhjendama. Esinduskulu ei erista seega miski palgalisast (-tõusust).

Palgalisa ei eelda, et minister peaks esinduskulust maksma näiteks hotelliarveid või ametilõunaid oma välisreisidel. ?Sel juhul toimub tasumine krediitkaardiga. Ei saa eeldada, et 20protsendisest palgalisast piisaks väliskomandeeringutel hotelliarvete maksmiseks,? räägib valitsuse pressiesindaja Priit Põiklik. Esindusraha on määratud riigisiseseks kasutamiseks.

Kuidas keegi raha kulutama hakkab, on Põikliku sõnul iga ministri sisetunde ja eetika küsimus. ?Selge on see, et abikaasale ostetud lilled ja ?ampanja ei ole esinduskulu. Kui aga ostad need sellele, kellega pead ainult ametialaselt suhtlema, siis pigem on see esinduskulu,? selgitab Põiklik. Piir on üsna tajumatu. Põiklik kahtleb, kas ülikonna ostmist võiks esinduskuluks lugeda. Mis puutub aga näiteks lipsuostmisse, siis see on vaieldav.

?Neid asju ei ole kuskil seadusesse sisse kirjutatud. Kuid kindlasti on see määratletav raamatupidamislikult,? arvab Põiklik. Raamatupidamisele aga ministrid esindusraha tarvitamise kohta arveid ei pea esitama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing