Tolliseadustiku eelnõu teeb maksusoodustuse Eestis toodetud kaubale

25. jaanuar 2001, 14:23

Tolliseadustiku eelnõu olulisim muudatus praegusega võrreldes on üle tollipiiri toimetatavate kaupade liigitamine sõltuvalt nende tollistaatusest kas Eesti päritolu kaupadeks või mitte-Eesti kaupadeks. Vastavalt sellele kehtestataks ka maksud. Täna seda vahet veel ei tehta.

Kuna mitmeid kaupu ei saa eristada Eesti päritolu või mitte-Eesti päritolu kaupadeks, kui näiteks siin valminud toote tooraine on imporditud. Sellisel juhul võimaldab seaduse eelnõu rakendada ka nö segavarianti, mille puhul otsustatakse päritolu protsentide järgi.

?Kui näiteks kanga tootmisel tuuakse puuvill sisse, aga siin lisataks veel kunstkiudu ning tootja soovib seda eksportida, peab arvutama kui suure osa moodustab imporditud tooraine,? selgitas rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna asetäitja Marek Uusküla. ?Kui impordi osakaal on suurem, määratletakse ta mitte-Eesti päritoluks. Protsendi arvutamine on muidugi üks omaette keemia.?

Kui kaup on määratletakse sooduspäritolu alla, saab see tollimaksusoodustuse või hoopis vabastuse. ?Teine võimalus on siis mittesooduspäritolu, mis küll maksesoodustust ei saa, kuid saab vastava sertifikaadi, mis välisturule minnes tõestab kauba päritolu,? rääkis Uusküla. Kolmas võimalus on aga vabaturg, kus mingit sertifikaati vaja pole.

?Uus termin seaduseelnõus on veel ka tagasitoodud kaup,? märkis Uusküla. ?Näiteks kui pilt viiakse näitusele, on see eksport ning muutub välisriigis kohe mitte-Eesti kaubaks. Tagasitoomisel on see praegu määratletud kui ajutise väljaveo taas sisseveokohustusega muutusteta kujul.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing