Eesti rahva diktaatoriihalus osutus ülespuhutud müüdiks

26. jaanuar 2001, 08:43

Uuringufirma Emor küsitlus näitab, et suur osa Eesti elanikest tahab küll jõulist valitsust, kuid ei usalda ainuvõimu ühele riigijuhile, kirjutab Postimees.

?Kas pooldate võimu koondumist ühe inimese kätte,? küsisid Emori uurijad jaanuaris 498 inimeselt üle Eesti.

Jaatavalt vastanuid oli 17 protsenti, neist omakorda kuus protsenti ütles kindlalt ja 11% pigem jah. Eitavalt vastas 78% küsitluses osalenuist.

See tähendab, et otsest diktatuuri või sellele lähenevat võimu soovib Eestis oluliselt vähem inimesi võrreldes nende 84 protsendiga, kes Emori andmeil tahavad tugevat valitsust - sellist, kes riigis korra majja lööks.

Ainuvõimu pooldajaid on ka mitu korda vähem kui need 66% elanikest, kes detsembris avaldatud Saar Polli uurimuse järgi soovisid Eestisse kõva käega riigijuhti.

Eesti riigivõimu ühele inimesele lubajate enamik ei tea, kellele võim anda. Ainuvõimu pooldajate seas ei osanud tervelt 59% muulastest ja 44% eestlastest Emorile ainsatki nime välja pakkuda. Vastusevariante küsitlejad ette ei andnud.

Eestlastest kõva käe pooldajate silmis on parim diktaatorikandidaat riigikogu esimees Toomas Savi. Tema järel tuleb Keskerakonna esimees Edgar Savisaar.

Muulaste vastustes on Savisaar ja Savi omavahel kohad vahetanud. Diktaatori kohale neljandana populaarset Lennart Merit edestab veel välisminister Toomas Hendrik Ilves.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing