31. jaanuar 2001, 00:00

Financial Times: Ida-Euroopa ühinemine eurotsooniga võib kaasa tuua samasuguseid probleeme nagu Iirimaa, mida Euroopa Komisjon hiljuti inflatsioonilise majanduspoliitika pärast noomis.

Nii nagu Iirimaal on ka kandidaatriikides lähiaastatel oodata kiiret majanduskasvu, et jõukuse osas valitsevat mahajäämust tasa teha, kuid sellega kaasnev kiire inflatsioon on vastuolus eurotsooni eesmärkidega. Teisalt näitab kahe Saksamaa ühendamise kogemus, et kiirustatud üleminek eurole ehk rahapoliitika hoobadest loobumine võib ohtlik olla ka kandidaatriikidele enestele. Kuna mahajäämus on sedavõrd suur, ei pruugi vahe vähendamine ilma keskmisest kiirema inflatsiooniga kasvuta võimalik olla, hoiatab Saksa Bundesbanki juht Ernst Welteke.

Saksamaade ühendamisel 1:1 seatud vahetuskurss viis selleni, et mitmed Ida-Saksa firmad tõrjuti konkurentsist välja ning tulemuseks oli Euroopa üks kõige suurema tööpuudusega piirkondi.

Svenska Dagbladet: Euroopa Liidus oktoobris puhkenud hullulehmatõve paanika on loomaliha tarbimist vähendanud keskmiselt 27% ning sulgenud ELi loomalihale kõik eksporditurud. Tekkinud olukorra tulemusel kuhjub Euroopas lihamägi, mis kahe aasta pärast ähvardab ulatuda kahele miljonile tonnile, maksumusega 2750 eurot tonn. Järgmine pakiline küsimus on, mida selle lihaga peale hakata, mida keegi osta ei taha. Tõenäoliselt tuleb liha põletada, mis tähendab sõna otseses mõttes 90 miljardi Eesti krooni ?korstnasse kirjutamist?.

?Kriis on sügavam, kui me oskasime karta,? ütles Euroopa komisjoni põllumajandusvolinik Franz Fischler esmaspäeval ELi põllumajandusministrite kohtumisel.

Fischleri sõnul ähvardab tekkinud olukord lõhki ajada ELi põllumajanduseelarve ning võib nõuda kärpeid muude kavandatud eraldiste arvelt. ELi hinnangul nõuab kriis lisakulutusi ühe miljardi euro ulatuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing