Setud taotlevad haldusreformi käigus omavalitsust

20. veebruar 2001, 08:39

Setud taotlevad haldusreformi käigus setu omavalitsuse moodustamist, kuna kardavad praegusest reformikavast ohtu oma kultuurile ja identiteedile, kirjutab Võrumaa Teataja.

Käimasoleva haldusterritoriaalse reformi käigus võib muutuda omavalitsuste etniline koosseis. Kuna setude ajaloolist asumisala soovitakse säilitada ühtsena, otsustas üleeile Meremäel koos olnud Seto Kongressi vanematekogu toetada ühe Setumaa omavalitsuse moodustamist.

Praegu teeb paljudele hirmu ühisvalla keskuse asukoht, mis jääb osa inimeste jaoks neist kaugele, sõnas Seto Kongressi vanematekogu liige Ilmar Vananurm. ?Tegelikult jäävad ju alles osavallad ning vallavalitsused peavad muutuma hoopis liikuvamaks kui seni.?

Setude ettepanekul tuleks nende omavalitsus moodustada praeguse Mikitamäe, Meremäe ja Värska valla alusel. Eesti valdade liitmist peab vanematekogu ohuks setude identiteedile.

?Mitmõq soomõ-ugri rahvaq ommaq kaomah vai joba häönüq läbi säntsidõ reformõ, koh olõ-õiq arvõstõt rahva aoluulist koto ja otsustamisõigus om tõisi käeh. Miiq looda, õt meil om nii pal?lo tarkust, õt Setomaal niimuudu lää-äiq. Maa ja rahvas piat kokko k?auma!? kommenteeris otsust Tartu Ülikooli dotsent Paul Hagu.

Lähtudes vähemusrahvuste kaitse raamkonventsioonist ja vähemusrahvuse kultuuri- autonoomia seadusest, otsustas Seto Kongressi vanematekogu teha kultuuriministrile taotlus algatada setu rahvusnimekirja koostamine, mis võimaldaks moodustada setu kultuuri- omavalitsuse.

Vanematekogu otsustas ka algatada vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seaduse muutmise, et kõrvuti saksa, juudi, vene ja rootsi rahvusega, kellel on õigus kultuuriautonoomiale ilma 3000 liikme piiranguta, oleks sama õigus ka setudel kui Eesti põlisrahval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing