Narkootikumid võisid täiustada Shakespeare?i geniaalsust

Inno Tähismaa 05. märts 2001, 13:39

Teadlased usuvad, et hallutsinatsioone tekitavate narkootikumide tarvitamine võis mõjuda positiivselt geniaalsele näitekirjanikule William Shakespeare`ile ja inspireerida teda kirjutama sonetti nr.76, mille üks rida mainib tuntud taime, kirjutab Postimees Online.

Märgid kokaiini ja ka teiste hallutsinatsioone tekitavate narkootikumide tarvitamisest põhinevad leidudel 17-dast sajandist pärinevatel piibujäänustel, mis leiti kirjamehe kodumaja lähedalt Stratford-Upon-Avon`i kesklinnast.

Selle fakti abil ei saa tõestada, et Shakespeare ise oleks tarvitanud narkootikume, kuid leid viitab võimalusele, et nii tema kui ka tema kaasaegsed võisid omada juurdepääsu narkootikumidele ja suitsetada kannabist (India kanepit).

Shakespeare`i sünnipaiga hoolduskomitee võimaldas teadlastel teha keemilisi katseid, kasutades selleks 24 piibufragmenti kirjaniku muuseumikollektsioonist.

Lõuna-Aafrika teadlased, kes uurimust läbi viisid, võrdlesid kahe piibu varsi ja avastasid sealt jälgi kokaiinist. Ka teiste piibutükkide osadelt leiti jälgi hallutsinatsioone tekitavatest ainetest, nagu muskaatpähkel ja kannabis, samuti ka tubakast ja kamperist.

Dr. Francis Thackeray Lõuna-Aafrikast, kes uurimustöid juhtis, ütles, ?Me ei väida, et ükski leitud piipudest kuulus Shakespeare`ile . Siiski võime kinnitada, et need piibud on pärit piirkonnast, kus kirjanik elas ja nad on pärit 17 sajandist.?

Uurimustöö tulemused ei võimalda väita midagi kindlalt, kuid võimaldavad kaaluda hüpoteesi sellest, ?et vähemalt mõned Shakespeare`i tekstidest tekitavad mõtteid, et ta kas kasutas, või vähemalt teadis osade narkootiliste ainete mõjust'.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing