Pettur Angotti (Massei) kannab taskus Eesti elamisluba

Inno Tähismaa 08. märts 2001, 08:21

USA eriteenistuste tagaotsitav Eesti Raudtee erastamise konkursi esmavõitja Rail Estonia projektijuht Antonio Angotti ei olnud Eestis juhukülaline, sest riik andis talle poolteist aastat tagasi elamisloa, mida pole siiani tühistanud, kirjutab Postimees.

Kodakondsusameti pressiesindaja Urmas Krulli selgitusel ei saa Angotti selle aasta 25. novembrini kehtivat elamisluba tühistada, sest selleks pole juriidilist alust.

«Meil pole tänaseni saadetud ainsatki ametlikku dokumenti, mis kinnitaks, et teda on mõnes riigis kriminaalkorras karistatud,» selgitas Krull. «Nii ei saa me kuulujuttude põhjal oletada, et ta on andmeid varjanud, ja selle põhjal luba tühistada.»

Eestis Tony Masseina esinenud Angottit (43) karistati ajakirjanduse andmeil kolme aasta ja viie kuu pikkuse vangistusega 1995. aasta augustis Ameerikas. Ta ise pole seda ümber lükanud.

Itaallast süüdistati valeandmete ning võltsitud dokumentide esitamises USAs riiklikult kindlustatud hoiu- ja laenuühistule, et saada 480 000 dollari suurust laenu kinnisvara ostmiseks Põhja-Californias.

Pasadena kohus California osariigis mõistis ta süüdi ka rahapesus, sest Angotti hoiustas osa laenuks saadud rahast ühes kohalikus pangas.

Enne kui 41 kuu pikkune vangistus jõustus, jõudis Itaalia passi taskus kandev Angotti Ameerikast põgeneda, mistõttu riigi eriteenistused kuulutasid ta tagaotsitavaks.

Ehkki Eesti elamisloataotluses on lahter, mis nõuab infot varasema karistatuse kohta, jättis Angotti selle tindist puutumata, kui ta loataotluse 1999. aasta novembris Eesti Helsingi saatkonda viis. «Kui lahter jääb tühjaks, ei hakata elamisloa nõudlejate suurt hulka arvestades selle paikapidavust ka kontrollima,» selgitas Krull.

Kuigi Eesti elamisloa andmist otsustatakse tavapäraselt kuni kolm kuud, sai Angotti selle kõigest kahe-kolme nädalaga. Hoolimata sellest, et Postimehe andmeil oli teda Eestis varem vähemalt kahel korral karistatud rahatrahviga, sest viibis ebaseaduslikult riigis.

Postimehe andmetel kadus Angotti Eestist kohe, kui tema vastu hakkasid huvi tundma kohalikud eriteenistused ning USA saatkonnas resideerivad Föderaalse Juurdlusbüroo töötajad. Angotti jõudis üle piiri putkata enne, kui piiripunktidele saadeti korraldus ta esimesel võimalusel vahi alla võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing