Metsaomanik võib tulu teenida puid raiumata

12. märts 2001, 08:54

Keskkonnaministeerium sõlmib lepinguid nende munitsipaal- ja erametsaomanikega, kelle maal leidub ohustatud liike, hüvitades ala puutumatuna hoidmise ja korrastamise, kirjutab Pärnu Postimees.

Tahkuranna vald sõlmis lepingu 50,9 hektari Pärnu Raeküla linnaosa taguse metsamaa peale ning teenis riigilt hüvituseks 160 000 krooni. Pärnumaal on sõlmitud ka üks leping erametsaomanikuga, kellele maksti 1,4hektarise salu- ja lehtmetsa hoiu eest 10 000 krooni.

Pärnumaa keskkonnateenistuse metsanduse peaspetsialist Küllike Koger mainis, et peab läbirääkimisi mitme metsaomanikuga. Lepingute sõlmimine võtvat aega kuid, sest hüvituse lõplik summa sõltub poolte omavahelisest kokkuleppest.

Koger märkis, et tihti ei ole omanikud esialgu loodushoiust oma maa-alal huvitatud, kuid soostuvad, kui jutt jõuab hüvitusteni.

Kompensatsioon ei ole alati nii suur, et kataks metsa raiumisest saamata jääva tulu. Koger möönis, et keskkonnaministeeriumi võimalused loodushoidu rahaga hüvitada on piiratud.

Möödunud aastal asuti üle riigi üles märkima vääriselupaiku. Nii nimetatakse pikka aega inimese käest puutumata alasid, kus võivad kasvada ja elada ohustatud, ohualtid või haruldased liigid. Vääriselupaik võib näiteks olla jõekallas, liigirikas metsakarjamaa või võssakasvanud vana kivivare.

Millised kohustused maaomanikule hüvitusega kaasnevad, sõltub vääriselupaigast. Kui puistu, puisniit või üksik põlispuu inventariseeritakse vääriselupaigaks, peaks metsaomanik kokkuleppel keskkonnateenistusega selle omas keskkonnas säilitama. Rannaniitude korrashoidmise hüvitamisel eeldatakse omanikult rohusööjate koduloomade karjatamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing