Viljandi- ja Tartumaa vahel käib vaidlus Võrtsjärve Tondisaare pärast

12. märts 2001, 09:33

Kuigi Võrtsjärve keskel asuvat Tondisaart ihaldavad oma valduste seas näha nii Viljandi- kui Tartumaa, ei oska kumbki maavanem päris täpselt öelda, kuhu see praegu kuulub, kirjutab Sakala.

?Nii nagu Kuriili saared on Jaapani ja Venemaa vahel vaidlusalune objekt, on meil ka Tondisaarega,? ütles Viljandi maavanem Helir-Valdor Seeder oma kabinetis rippuval kaardil Võrtsjärve keskele joonistatud täpikest näidates.

Seeder meenutas, et kui president Meri 1995. aastal Viljandimaal käis, oli maavanem riigipea Tondisaarele viinud ja seda kohta talle Viljandimaa osana tutvustanud. ?Teadsin, et päris nii see muidugi ei ole,? tunnistas Seeder.
Ta selgitas, et maakondade piirid on Võrtsjärvel looduslikult määratlemata ning seetõttu vaid umbkaudsed. Tondisaar jääb aga täpselt Viljandi- ja Tartumaa piiri peale.

Tartu maavanem Jaan Õunapuu vastab Tondisaare kuuluvuse kohta käivale küsimusele üsna kindlalt, et maatükk kuulub Tartumaale.

?Nende kaartide järgi, mis majandite ajal olid, joonistus Tondisaar endise Tartu rajooni, praeguse maakonna sisse,? põhjendas Õunapuu. Saar oli siis Lenini-nimelises sovhoosis arvel kui vallasmaatükk. Värskem info Tartu maavanemal puudub, kuid tema arvates neid piire muudetud ei ole.

Maa-ameti katastriosakonna andmetel asub Tondisaar Viljandimaa haldusterritooriumil ning kuulub Tarvastu valda.

?Seda võib näha ka viimaselt Eesti haldusjaotuskaardilt, baaskaardilt ning põhikaardilt? kinnitas maa-ameti katastriosakonna juhataja asetäitja Mall Kivisalu.

Võrtsjärv on riigi veekogu, millel kohtuvad kolme maakonna piirid. Territoriaalselt jääb järve kõige suurem osa, tugevalt üle poole, Viljandi maakonda. Suuruselt teine osa on Tartu maakonnas ja kõige väiksem osa, mis hõlmab Väikse Emajõe Võrtsjärve suubumise kohta, kuulub Valgamaale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing