Riik vähendab tasuta õpet

12. märts 2001, 08:14

Sügisel läheb konkurss kõrgkoolide riigitellimuslikele kohtadele teravamaks kui kunagi varem, sest haridusministeerium tahab riiklike üliõpilaste arvu vähendada kuni 20%, kirjutab Postimees.

Veebruari lõpus esitas haridusministeerium kõrgkoolidele omapoolse visiooni selleaastasest riiklikust tellimusest. Ametlik seisukoht kõlas, et kavandatavad kärped on vajalikud riiklikult tähtsate erialade, nagu näiteks infotehnoloogia arendamiseks.

Numbrid näitavad, et ametnikud eelistavad Tallinna Tehnikaülikooli, mis kaotab kõige vähem riigitellimusi.

Kõrgkoolidele jääb vaidlustes arusaamatuks riiklike prioriteetide seadmine. Riiklikult olulised erialad peaks olema üldrahvaliku arutelu teema, mitte mõne ametniku suva, arvavad Tartu Ülikooli ja Tallinna Pedagoogikaülikooli esindajad.

?Meil on ka viis eri infotehnoloogiavaldkonda, ent sellest pole seletuses juttu,? on TÜ õppeprorektor Volli Kalm segaduses.

Pedagoogikaülikooli sõnul on probleem ka selles, et ministeerium ei tegutse vastavalt omaenda eelnevatele otsustele.

?Plaan oli 2003. aastaks tagada kõikide kooliõpetajate kõrghariduslik tase,? rääkis Tallinna Pedagoogikaülikooli teadus- ja arendusprorektor Peeter Normak. ?See aga tähendab, et nüüd väheneb keskkoolilõpetajate võimalus haridust saada.? Tema arvates ei peaks töötavate õpetajate koolitus toimuma õpilaste arvel.

Seega on ministeeriumi plaan selge - hoida kokku raha ning toetada riiklikult tähtsate erialade eelisarendamist. Humanitaarteaduste aastatepikkune toetamine peab asenduma tehnoloogiaalase haridusega, on poliitikud teatanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing