Kohus kuulutas Konstantin Pätsi poja Viktori surnuks

13. märts 2001, 08:35

Tallinna linnakohus kuulutas läinud reedel surnuks Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi advokaadist poja Viktor Pätsi, kes suri pool sajandit tagasi Moskvas Butõrka vanglas, kirjutab Postimees.

Oma isa Viktor Pätsi ametlikku surnuks kuulutamist taotles kohtu kaudu president Pätsi pojapoeg, riigi patendiameti peadirektor Matti Päts.

?Isiklikus asjaajamises läheb vahel vaja vanemate surmatunnistusi,? lausus Päts. ?Esimest korda elus käisin kohtusaalis iseenda pärast. Õnneks kestis kogu protseduur vaid kümme minutit.?

Matti Pätsi väitel oli ka talle üllatuseks, et Eesti Vabariigis oli Viktor Pätsi surmafakt ametlikult teadmata-kinnitamata. Ometi on Tõnismäel asuvas arhiivis Konstantin ja Viktor Pätsi ühises KGB toimikus kirjas, et Viktor Päts suri 4. märtsil 1952 Moskvas Butõrka vanglas.

?Johan Laidoner oli Butõrkas vang nr 11, Konstantin Päts nr 12 ja minu isa Viktor Päts nr 13,? teadis Päts. ?Arhiivitoimikus on uurija määrus vanaisa ja minu isa kriminaalasjade lahutamise kohta ning seal on ka isa surmadaatum. Olen kogu oma elu elanud teadmises, et sellest paberist piisab isa surmatunnistuse saamiseks, aga võta näpust.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing