19. märts 2001, 00:00

Financial Times: Reedel tunnistas Jaapani valitsus ametlikult, et pole suutnud deflatsiooni majanduses vältida. Ametliku raporti järgi on majanduskasvus tekkinud ?paus?. Põhjuseks nõudluse vähenemine USA turul, mis on pidurdanud eksporti ja tööstustoodangu kasvu, Jaapani aktsiaturu probleemid ning teiste Aasia riikide majandusraskused.

Maailma suuruselt teise majandusega riigi probleemid on närviliseks teinud maailma börsid ning USA, mis on Jaapani suurim kaubanduspartner. Majandusküsimused on päevakorras ka täna, kui USA president George Bush kohtub Jaapani peaministri Joshiro Moriga, kelle kõikuv poliitiline staatus on Jaapani hädasid veelgi lisanud. Riigi keskpangalt oodatakse aga täna avaldust niigi ülimadalate intresside uue alandamise kohta.

Dagens Industri: Nõrgast Rootsi kroonist on saanud Euroopa uus ?spagetivaluuta? koos kõige sellest johtuvaga ? alates inflatsiooniriskist usalduse vähenemiseni.

Majanduskonjunktuuri langedes võib see hea paista, kuna soosib eksporti. Pikemas perspektiivis riskivad majandusraskusi devalveerimisega üle elavad riigid standardites tagasi langeda, kuna ei erguta firmasid ökonoomsemalt tootma. Kas Rootsi tahab tõesti madalate tootmiskuludega riigi staatust, küsib DI juhtkirjas, leides, et nüüd ei jää üle muud, kui müts peos luba paluda eurotsooni koostööga liituda.

Helsingin Sanomat:Ehkki Soome ja Rootsi majanduses on jätkuvalt palju sarnast, on eurotsooni piir kahe riigi vahel selgesti näha. Muuhulgas sellestki, et Nokia ei mõjuta marga kurssi nii nagu Ericsson Rootsi krooni. Nordea panga viimase uurimuse järgi võib krooni liikumisest Ericssoni arvele kirjutada 82%.

Nii on euro teinud Soome jaoks seda, mida oodati ? vähendanud Soome majanduse tundlikkust konjunktuuri kõikumisele. See on oluline, kuna Soome majandus on veelgi enam sõltuv ühest firmast Nokiast kui Rootsi majandus Ericssonist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing