Puuetega inimeste hooldajad hakkavad saama igakuist abiraha

04. aprill 2001, 08:10

Puuetega inimeste sotsiaaltoetuse seadus tõotab parandada tuhandete seni riigi toetuseta inimeste elujärge, nõuab aga perearstidelt ning omavalitsustelt suurt lisatööd, kirjutab Postimees.

Lasnamäe linnaosavalitsuse sotsiaalabiosakonna töötaja Marju Kaupmehe sõnul on seadusemuudatus tema töö mahtu tunduvalt suurendanud. ?Poole päevaga olen hooldajaks registreerinud 11 inimest, sama palju kui terve eelmise aastaga,? lisas Kaupmees.

Hooldajaks registreeruda soovijate arv on kasvanud hüppeliselt kogu Eestis. Ametnike hinnangul on ühelt poolt suurenenud tegelike hooldajate hulk, teisalt aga nende arv, kes loodavad lisaraha teenida.

?Eks me käi kahtlaste juhtumite puhul kodudes vaatamas, kas puudega inimene tõepoolest vajab abi,? sõnas Kaupmees. ?Teinekord pole välistatud, et tegu on sulleriga ja ta võtab hooldusraha välja ilma tegelike hooldajakohustusteta.?

Sullerid, kellest Kaupmees räägib, võivad end seaduslikult kirja panna isegi mitme inimese hooldajaks ja saavad selle eest riigilt raha. Ametnikud ei suuda ka kõige parema tahtmise juures kõikide soovijate tausta kontrollida.

Anonüümsust palunud perearst ütles Postimehele, et uus seadus on muutnud arstid pigem bürokraatideks. ?Hull on see, et tööajal paberite täitmisega tegeleda ei jõua ja seetõttu kulubki sellele me vaba aeg,? selgitas ta.

Hooldusraha saajate rõõmu pidurdab ka rahandusministeeriumi hädasignaal, et riigil pole hooldajate tarvis piisavalt raha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing