Tüür kinkis ooperiga erakordse elamuse

07. mai 2001, 08:10

Erkki-Sven Tüüri esikooperi ?Wallenberg? maailma esiettekanne Dortmundi ooperiteatris läks laupäeva õhtul täissaalile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Saksamaa suuruselt seitsmendas, enam kui 1000 kohaga ooperisaalis mängiti Rootsi diplomaadi Raoul Wallenbergi lugu, kes aitas Teise maailmasõja viimastel aastatel Budapestis pääseda holokaustist tuhandetel juutidel.

?Eile õhtul andsid kõik endast parima ? nii solistid kui orkester koos dirigendiga,? loetles Tüür esietendusjärgsel hommikul, valmistudes automatkaks koos perega läbi Euroopa koju tagasi. ?Väga stiilne oli Wallenbergi osatäitja Hannu Niemelä, huvitav oli ka lavastuse kunstnikutöö.?

Tüür on esimene eesti helilooja, kes sai ooperitellimuse välismaalt. Ettepanek sakslastele ooper kirjutada tuli Dortmundi ooperi pealavastajalt John Dew?lt, kellele selle idee söötis ette lavastaja Philipp Kocheim. Tüüri muusikat olid mõlemad mehed kuulnud vaid plaatidelt, isiklikke kontakte enne ooperi kirjutamist polnud.

Esietendusel viibis ka palju eestlasi. Ooperi esiettekannet kuulasid peaminister Mart Laar ja kultuuriminister Signe Kivi, samuti Eesti suursaadik Saksamaal Riina Kionka. Publiku hulgas oli ka Saksa ja Soome muusikaeksperte.

Kultuuriministeeriumi muusikanõuniku Reet Remmeli sõnul oli aplaus erakordselt pikk. Aplodeeriti seistes. ?Ma arvan, et seda ooperit võib mängida kõikjal maailmas,? arvas Remmel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing