Lastekaitsjad kardavad laste arvel uue kunstimuuseumi rajamist

24. mai 2001, 08:09

Hasartmängudest laekunud raha jagamise korra muudatuste vastu välja astunud kümned kodanikeühendused kardavad, et uus kord halvendab paljudele laste, vanurite ja puuetega inimeste olukorda, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kui juba väljatöötatud eelnõu saab seaduseks, on lõhutud aastaid toiminud süsteem ja ohtu satuvad riskigruppide toetamise programmid. Kannatavad lapsed, noored, eakad inimesed,? ütles Eesti Lastekaitse Liidu (ELL) juhataja Alar Tamm.

Valitsuse plaanide järgi saab 2002. aastast oluliselt suurema tüki õnnemängude ja loteriide maksutulust Kultuurkapital, mis võib senise 30 protsendi asemel arvestada 55,4protsendilise osaga. Üle poole Kultuurikapitalile kogutud rahast suunatakse omakorda kunstimuuseumi uue hoone ehituseks.

?Kultuuriministeeriumi ja rahandusministeeriumi eestvõttel tahetakse nii ehitada kunstimuuseumi, kuid see toimub laste ja teiste riskirühmade arvel,? rääkis Tamm.

ELLi juhi väitel ei ole ta kunstimuuseumi rajamise vastane. ?Kunstimuuseum on pikemas perspektiivis ka kõigi tulevaste põlvkondade päralt. Miks ei võiks ehituse jaoks laenu võtta, et maksukoormus ainult ühe põlvkonna õlgadele ei tuleks,? pakkus Tamm.

Kui praeguse korra järgi läheb hasartmängumaksu rahast 40 protsenti sihtotstarbeliselt laste, noorte, vanurite, perede ja puuetega inimeste programmide ja ürituste toetamiseks, siis eelnõu viimane variant eraldab teadus-, haridus- ja noorteprojektidele 6,4 protsenti ning meditsiini- ja sotsiaalhooldusprojektidele 9,8 protsenti. Lisaks likvideerib see summade jagamisega tegelenud hasartmängumaksu nõukogu ning suunab kogutud raha otse ministeeriumidele.

Kui toetusraha eraldamine hajub kolme ministeeriumi vahel, võimaldab see Tamme hinnangul laveerimist ja vastutuse enda kaelast ära veeretamist. ?Sisuliselt jääb lastele ja noortele palju vähem alles. Kui raha kokku kuivab, võivad ära lõppeda mitmed edukad programmid,? lausus Tamm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing