Ühispanga analüütik majanduse ülekuumenemist ei karda

27. juuni 2001, 12:59

Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing ütles, et ehkki Eesti Panga eilne üleskutse konservatiivsusele on õigustatud ja oodatud, arvestades keskpanga rolli, on ettevõtjad ja tarbijad võrreldes 1997. aastaga realistlikumad ja majanduse ülekuumenemise ohtu ei ole.

Paralleeli tõmbamine 1997-1998. aastate majanduslangusega Eestis hetkel veel ei ole õigustatud, kinnitas Kunsing. ?Teatud riskid on muidugi olemas,? lisas ta. Keskpank peabki oma rolli tõttu üles kutsuma konservatiivsusele, mitte tarbimist ja inflatsiooni õhutama, rääkis Kunsing.

Samas pole tarbimine nii tempokalt kasvanud kui 1997. aasta börsikrahhi eel, näiteks kui vaadata uute autode müügikasvu näitajaid. ?Inimesed on palju konservatiivsemaks muutunud,? rääkis ta.

Samuti ei saa Kunsingu sõnul ohtu näha eraisikute pangalaenude kasvutempo kiirenemises, sest sama kiiresti kasvanud ka deposiidid.

Kunsing nõustus Eesti Panga murega palkade kiire kasvu osas. ?Viimase kvartali 13,3%line palgatõus aastaarvestuses oli ootamatult suur,? tunnistas Kunsing. Lähiaastatel võiks tema sõnul palgatõus jääda alla 10%. ?Võiks aset leida pigem madalamate palkade suurem kasv,? arvas ta. Kindlasti võivad palgakasvule juurde anda ümbrikupalkade maksmise vähenemine, pensionireformide käivitumine ja palgasaajate teadlikkus oma tegeliku palga avalikustamisel.

Mis kindlasti on teisiti kui 1997. aastal, on ettevõtjate arusaam turgudest, kus nad tegutsevad. Venemaa oli neli aastat tagasi põhjatu auk, kust võis teenida mõõtmatuid kasumeid, jätkas Kunsing. Vahest liiga vähe on pööratud tema sõnul Eestis veel tähelepanu mujal maailmas majanduse kasvutempo aeglustumisele või langusele. Kuid samas annavad kasumihoiatusi peamiselt tehnoloogiasektori ettevõtted. Eestis mahuliselt selle valla ettevõtted olulist rolli ei mängi, küll statistiliselt.

Väikest ohumärki näeb Kunsing kinnisvara müügi osas, kus pakkumine on oluliselt kasvanud ja nõudlus pole järele tulnud. ?Võib tulla raskusi, ka pangad pühendavad praegu palju aega sellele, et neid riske näha,? lausus analüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing