Seadus lubab joobeanalüüse teha suvaliste meetoditega

22. august 2001, 08:18

Eesti Kohtuarstliku Ekspertiisibüroo töötajate hinnangul ei saa joobeekspertiisiks nimetada vereanalüüsi tegemist vananenud seadmetega haiglates ning roolijoodikute vere uurimine tuleb tuua kohtulaborisse, kirjutab Postimees.

Eesti Kohtuarstliku Ekspertiisibüroo (EKEB) peaekspert Marika Väli ütles, et purjus juhtide joobeekspertiiside tegemisel ei saa viimane sõna jääda ükskõik kui täpsele politsei mõõtevahendile, vaid inimesel peab olema alati õigus lasta teha vereanalüüs.

?Sõna ekspertiis tähendab midagi muud kui politsei poolt kasutatavasse indikaatorseadmesse puhumist,? ütles Väli. ?Ekspertiisi teeb ekspertiisiasutuses eksperdiks koolitatud inimene, kes peab olema sõltumatu ja vastutama kriminaalmenetluskoodeksi alusel tulemuse eest. Muud tegevust võib nimetada joobeseisundi määramiseks.?

Väli andmetel ei tehta mujal maailmas alkoekspertiise kliinilisel meetodil, kus juht pannakse näiteks kükke tegema, vaid laboris, kus uuritakse verd ja teisi bioloogilisi vedelikke.

Väli peab vereanalüüsi tegemist otstarbekaks asutuses, kuhu on koondatud kõik inimpäritoluga bioloogilise materjali uuringud ja ekspertiisid, nagu Tallinnas ja Tartus asuvate laboritega EKEB.

Peaeksperdi sõnul tehakse praegu paljudes Eesti haiglates alkoholianalüüse, kuid erinevate metoodikate tõttu ei saa ilmselt kõiki tulemusi usaldusväärseks, veel vähem ekspertiisideks lugeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing