PM: valijamehed ei peaksid lähtuma ainult poliitilistest vahekordadest

17. september 2001, 07:59

Hoolimata kohalikest ja kaugematest katastroofidest on ?presidendivanker? omasoodu edasi veerenud ning kandidaadid, kes kolmapäeva õhtuks peaksid valimiskomisjonile esitatud saama, on usinate mesilastena veel viimaseid toetushääli korjates aktiivselt mööda Eestit ringi sõitnud ning teevad seda lähipäevilgi, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Avalikkuse ees esitatav kampaania on muidugi üks asi ja lõpuks sündiv valik ikkagi poliitiline akt, mis suuresti sõltub poliitilistest jõuvahekordadest. Seda kinnitavad ka valimistega seotud konfliktid nii koalitsioonis kui opositsioonis.

Ent vähemalt on presidendikandidaatide kampaaniatest, televäitlustest, avalikest esinemistest ja artiklitest saanud inimestele pisut selgemaks, kes on kes ning millised on ühe või teise riigijuhiks pürgija tugevad või nõrgad küljed.

Käsikiri - põhiseadus - kirjutab presidendile ette piiratud, kuid siiski olulise rolli. Demokraatia põhimõtete ja võimude lahususe püsimise kindlustamise kõrval peab president suutma hoida ja ka luua teatud eetilisi väärtushinnanguid ning tasakaalu, olema heas mõttes rahva ühendajaks. See on tänases Eestis väga raske ülesanne.

Need inimesed, kellele on usaldatud otsuse tegemine reedel, peaksid lisaks parteipoliitikale arvestama nii neid nõudeid kui ka muutuvat maailma. Eesti Vabariigi president ei pruugi küll palju otsustada, kuid temast sõltub suurel määral ka see nägu, mille järgi meid maailmas ära tuntakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing