Ministeerium aitas ühiselamuid parseldada

Virkko Lepassalu 26. september 2001, 00:00

Septembri alguses avastasid Tallinnas Akadeemia teel asuvate ühiselamute elanikud, et nende kodudele on ilmunud uued omanikud. Nad imestasid, sest teadsid, et Mustamäe halduskogu taotles kevadel majandusministeeriumilt ja linnavalituselt luba korterid peredele erastada.

Mustamäe linnaosa vanema Voldemar Trummi sõnul jääb täiesti arusaamatuks nende viie hoone müümine mingile riiulifirmale.

Eesti Vabariigi algusaastatest saadik tegeles nende haldamisega Ehitajate EEV, mis kuulus majandusministeeriumi kaudu riigile. Tänavu veebruaris müüs riik Ehitajate EEV aktsiad erakätesse. Nagu toonitab sündmusi abitult pealt vaadanud linnaosa vanem Voldemar Trumm, müüdi ASile Servikol just majade hooldusettevõtte Ehitajate EEV aktsiad, kuid mitte ühiselamud kui riigi vara, mis peaksid eeldatavasti kuuluma majandusministeeriumi haldusesse. Dokumentidest nähtub aga, et Ehitajate EEV on majandusministeeriumi nõusolekul selle aasta 24. augustil müünud majad OÜ-le Fennovara 10,5 mln krooni eest.

Voldemar Trumm ütles, et temale jääb täiesti arusaamatuks, kuidas sai Ehitajate EEV hoonete haldajast nende omanikuks.

Linnaosa vanem nõustus paralleeli tõmbamisega majavalitsustega: Ehitajate EEV on sisuliselt hooldusettevõte, mis hooldab ja haldab maju, kuid ei tohiks olla nende omanik.

Jutuajamistest ühiselamute asukatega selgus, et ühiselamute uue omaniku, OÜ Fennovara huvi on võimalikult rohkem inimesi välja tõsta. Siis saaks hooned tasuvateks büroopindadeks või hotellideks ehitada.

Uue omaniku näol on tegemist firmaga, mis eelmistel aastatel pole käivet jm elumärke ilmutanud.

Tema aktsiakapital on 2 miljonit krooni. Töötajad ja nende maneerid, sh mustade klaasidega Mercedesed ja muu butafooria, mõjuksid kriminaalpolitseile tuttavlikult.

Firma Fennovara ja ühiselamute uus omanik kannab nime Aleksei Poskatsev, kes sooritas ostutehingu passiga, mis oli välja antud Vene saatkonnas tänavu umbes poolteist kuud enne tehingut.

Fennovara esindaja, vene keelt kõnelev isik ütles, et firma juhid mõtlevad tulevikuplaanide kohta esitatud küsimuste üle järele ja lubas tagasi helistada, kuid ei helistanud.

Samuti jätsid saadetud e-kirjale ostu-müügitehingu asjaolude kohta vastamata majandusministeeriumi asjaomased ametnikud.

Linnaosa vanem Voldemar Trumm rääkis, et umbes kolm-neli kuud enne ühiselamute müüki jäi Ehitajate EEV juhataja Urmas Kivisalu halduskogu ees nõusse nende erastamisega peredele. Ta palus kaks kuud aega, et võimalikult palju üürivõlgu kätte saada.

15. mail võttis halduskogu vastu otsuse, et taotletakse linnavalitsuselt ja majandusministeeriumilt nende erastamist seal elavatele peredele.

Linnavalitsus hakkas erastamist ette valmistama.

?Pöördusime korterite erastamise asjus ka majandusministeeriumi poole, kelle haldusalas oli Ehitajate EEV, majandusminister Mihkel Pärnoja vastus kõlas: ei pea otstarbekaks,? rääkis Voldemar Trumm. ?Nüüd kavatseme veel kord selle küsimusega Mihkel Pärnoja poole pöörduda, kui tema ei nõustu kohtuma, siis riigikogu saadikute poole.?

Ehitajate EEV juhataja Urmas Kivisalu põhjendas majade müüki asjaoluga, et majandusministeerium ega Tallinna linnavalitsus polnud vaatamata aastasele asjaajamisele ühiselamutelt erastamiskeeldu maha võtnud.

Majade ülalpidamine üürist laekuvatest tuludest kujunes peaaegu võimatuks. Seda enam, et suur osa seal elunevast seltskonnast ei maksnud üüri. Nii sattus Ehitajate EEV sundseisu.

?Kinnisvara arendamine ei ole meie tegevusala,? põhjendas Kivisalu, miks Ehitajate EEV ei kasutanud võimalust ühiselamuid kortermajadeks renoveerida. Kivisalu väitel seisid hooned hooneregistris Ehitajate EEV nimel. Sellest tulenes ka võimalus lugeda nad firma varaks ja maha müüa.

Linnaosa vanem Voldemar Trumm väidab aga vastupidi, et tänavu kevadel-suvel puudus Ehitajate EEV-l huvi hooned elanikele erastada.

Täna tunnevad linnaelanikud neid viit ühiselamut eelkõige kui paadialuste pesasid. Samas narkomaanide, prostituutide jm põhjakihi kõrval elavad neis hoonetes ka väikese sissetulekuga perekonnad, pensionärid jt. Vestlustest majaelanikega selgus, et korralikult üüri maksvaid elanikke on umbes pool. Tavaliselt on tegemist kunagiste elamuehituskombinaadi töölistega.

Ühe sellise pere liige Niina oma mehega rääkis, et nad on seal elama hakkamisest saadik üle kümne aasta korralikult üüri maksnud. Nüüd andsid uued omanikud 1. oktoobrini aega uus eluase otsida.

?Varem oli see ilus ja puhas maja, siin elab umbes sadakond täiesti korralikku perekonda,? rääkisid Akadeemia tee 38 asukad, kellele omanikuvahetus tuli kui välk selgest taevast.

?Aastas vabaneb linnaosas umbes 10?15 korterit,? nentis linnaosa vanema asetäitja Indrek Ahlberg, kelle sõnul kuluks tänavale aetavate perede majutamiseks sellise tempoga kümneid aastaid.

Reedel kavatsevad ühiselamute asukad, keda ähvardab väljatõstmine, minna Toompeale piketeerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing