PM: elektri hinna hiiglaslik tõus tõstab maksukoormust

27. september 2001, 08:19

Eesti Energia taotletav keskmiselt 33protsendiline elektri hinna tõus kodutarbijatele tähendab olulist lööki inimeste rahakottidele, mille korvamiseks erilist lootust ei ole, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Sisuliselt tähendab riigile kuuluva monopoolse energiaettevõtte teenuste hindade tõus maksukoormuse kasvu, mis suurendab järjekordselt tarbijatele vältimatuid igapäevaseid kulutusi ning kasvatab toetust vajavate inimeste arvu.

Suures osas võib elektri kallinemist vabandada vajadusega renoveerida Narva elektrijaamad, mis on vananenud ning nõuavad hädasti investeeringuid uute seadmete muretsemiseks. Teisalt läheb ligi pool hinnatõusust elektrihinna ristsubsideerimise kaotamiseks, mille ajastamiseks on küll leitud vale aeg.

Olukorras, kus tööpuudus püsib Eestis 14 protsendi juures ning palgatõusust võivad jahtuva majanduse taustal unistada vaid üksikud, on põhjendamatu lükata kogu koormat tavalise inimese õlgadele. Viimase aasta jooksul on niigi jõudsalt kerkinud toiduainete ja ravimite hinnad ning eluasemekulude selline suur kasv võib nii mõnelegi osutuda viimaseks piisaks eluraskustes, suurendades kodutute niigi suurt hulka.

Tarbijale jääb ka arusaamatuks, millest siis ikkagi nii suur vajadus tõsta elektri hinda poolteise aasta jooksul ligi kaks korda. Energiamonopol pole leidnud aega oma kulutuste vajalikkuse põhjendamiseks ning hinnatõusu kavasid hoiti targu avalikkuse eest varjul.

Tekib küsimus, kas me vajame ikka konkurentsivõimelist ja kasumlikku energiafirmat või siis konkurentsivõimeliselt odavat elektrit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing