Price hoiatab uue majanduse seaduste haihtumise eest

Inno Tähismaa 02. november 2001, 10:10

Uue majanduse seadused haihtuvad, kui dotcomid langevad ülemaailmse majanduslanguse saagiks, leiab konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers värskes raportis Internet 150.

Ülemaailmne majanduslangus on likvideerinud Euroopa internetisektori elavnemismärgid, sest juba kuni 30% dotcom-firmadest on likviidsusraskustes ja seisavad silmitsi potentsiaalse konsolideerimisega, kui majandustingimustes suuri muutusi ei toimu, edastab raport.

PricewaterhouseCoopers?i (PwC) analüütikud märgivad, et vaatamata tõigale, et enamikule internetisektorist on tulevikuväljavaade tume, pidas 25% Euroopa internetifirmade tipust vahemikus jaanuar- september 2001 hästi vastu, edestades FTSE 100 indeksit ja kaotades perioodi jooksul ainult väikse fraktsiooni oma väärtusest.

PwC koostatav Internet 150 on 150 Euroopa juhtiva börsil noteeritud internetifirma raha läbipõlemise määra ja aktsiahindade käitumise kvartaalne analüüs. Uuringut viib läbi PwC koos E-äri strateegia konsultantidega firmast Fletcher Advisory.

Värske raport näitab, et kasumit tootvate firmade osakaal Internet 150s langes 2000 aasta lõpu 38%lt selle aasta esimesel poolel 24%le. Keskmised raha läbipõletamise määrad langesid aasta lõpu 17 kuult 2001. aasta kahe esimese kvartali jooksul 11 kuule. PwC viimased analüüsid, mis katavad dotcom?ide aastatulemusi näitavad, et Internet 150 turukapitalisatsioon on viimase 12 kuu jooksul, st. vahemikus 30. juuni 2000 kuni 30. juuni 2001, langenud peaaegu 75% ehk 200 miljardilt eurolt 54 miljardile eurole.

Majanduslangus on põhjustanud B2B firmade müügikasvu stagnatsiooni neljaks järjestikuseks kvartaliks, jäädes keskmiselt 10 miljoni europiiridesse, kuna peamised investeeringud uude tehnoloogiasse on paremate aegade ootele jäetud.

PwC Business Recovery Services partner Kevin Ellis ütles, et aasta tagasi tegutses uus majandus uute reeglite kohaselt, lastes kasvunumbritel edestada kasuminumbreid. Tänaseks on selgunud, et interneti sektori kohta käivad samad seadused, mis kehtivad traditsionaalses sektoris, kus tulusus on kuningas. ?Ootame siiski konsolideerumist ainult interneti teenuseid pakkuvate firmade hulgas,? lisas ta.

?Interneti kasvust peamised kasusaajad on hübriid ärid- traditsioonilise sektori esindajad, kes kasutavad interneti turustuskanalina. Selliste firmade on-line divisjonid moodustavad juba 75% Euroopa internetiärist ja jõuavad kasumisse keskmiselt poole lühema ajaga kui internetiteenuste pakkujad ennustasid. Samas on interneti firmadestellujääjad muutunud üha rohkem oma konservatiivsete kasvu ambitsioonide, vähendatud kulutuste ja suurendatud tulususega traditsionaalsete firmade sarnaseks.?

PwC Eesti IT-konsultant Jüri Etverk ütles, et IT on ettevõtetes tugifunktsioon - võib-olla on kogu e-äri tulevik olla tugifunktsioon ettevõtete peamistele tegevusliinidele. ?Samas, e-äri optimistina usun edasi, et e-äri ei ole surnud, vaid kui suudetakse tagada tavasurfajale arusaadav ja tunnetatav turvalisus, siis hakkab lõpuks ometi e-äris ringlema ka oluliselt kliendi raha ning e-äri mudelid muutuvad taas tulutoovaks,? lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing