Rahandusministeerium: kaubandusnumbrid peegeldavad sisenõudluse vähenemist

Raimo Ülavere 05. november 2001, 12:39

Statistikaameti poolt avaldatud väliskaubanduse septembrikuu andmed viitavad sisenõudluse vähenemisele võrreldes augustiga - erinevalt eelmistest kuudest vähenes normaalimport, s.t sisemaiseks tarbimiseks imporditud kaubad, kirjutab kommentaaris rahandusministeerium.

Impordi vähenemine võrreldes augustiga toimus seejuures vaid normaalimpordi tõttu, töötlemiseks sisseveetud kaupade maht suurenes. Sisenõudluse vähenemisele viitavad ka viimased Konjunktuuriinstituudi uuringud, mis näitavad tarbija kindlustunde alanemist. Normaalimpordi langus avaldab eratarbimise kaudu tugevat mõju ka SKT-le. Hiljuti korrigeeris Rahandusministeerium käesoleva aasta SKT reaalkasvu prognoosi 0,3 protsendipunkti võrra allapoole 4,5%ni.

Ekspordi langus oli küll väiksem (-9,5%) kui eelmisel kuul, kuid impordi langus oli käesoleva aasta kuude lõikes suurim (-8,8%). Kaubandusbilansi puudujääk oli märgatavalt väiksem kui eelmisel kuul ja ulatus vaid 1,1 miljardi kroonini. Seetõttu oli ka käibemaksu laekumine septembris madalam kui augustis.

Septembri impordis toimus peamine muudatus sisetarbimiseks sisse veetud kaupade osas. Siiani toimus peamiselt töötluskaupade impordi alanemine, septembris toimus langus vaid normaalimpordis. Töötluskaupade import augustiga võrreldes veidi kasvas (5%), mis võib kaasa tuua töötluskaupade ekspordi vähese suurenemise järgnevatel kuudel. Ekspordi languse vähenemisele võrreldes eelmise aastaga aitas kaasa nii töötluskaupade kui normaalekspordi väiksem langus. Augustiga võrreldes mõlemad kasvasid.

Kaubagruppidest vähenes eelmise kuuga võrreldes toidukaupade ja keemiakaupade väljavedu. Toidukaupade väljaveo vähenemine toimus seoses piimatoodete nõudluse langusega Euroopa Liidu turul. Ülejäänud kaubagruppide eksport kasvas. Impordis vastupidi on enamuse kaubagruppide osas toimunud langus, kasvasid ainult puidutoodete ning masinate ja seadmete sissevedu.

Järgmistel kuudel on samuti oodata väliskaubanduse langust võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Ühest küljest on allhanketööde mahud suhteliselt väikesed, teisest küljest toimub tarbijate kindlustunde langus, mis põhjustab normaalimpordi vähenemist. Samuti püsib madalal tasemel välisnõudlus, mis pidurdab normaalekspordi kasvuväljavaateid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing