Armeenia majandus edestab Prantsusmaad, Cote d'Ivoire - Venemaad

13. november 2001, 16:20

Ameerika uurimisinstituut Heritage Foundation avaldas järjekordse uurimuse majandusvabadustest erinevates riikides. Kui uskuda selle instituudi andmeid, siis on Vene majanduse areng hangunud kusagil 1999. aastal, kirjutab Gazeta.ru.

Selle indeksi järgi on Venemaa 131. kohal ja on kõige vähem vabamate riikide hulgas (<i>mostly unfree</i>).

Iga riiki vaadeldakse 10 näitaja järgi: riigi sekkumine majandusse, rahanduspoliitika, kapitali juurdevool ja välismaised investeeringud, pangad ja finantsid, palgatase ja hinnad. Lisaks veel antakse hinnang omandiõigusele, majanduse bürokratiseerumisele ja musta turu aktiivsusele.

Analüütikud soovitavad mitte liiga tõsiselt võtta konservatiivse ameerika instituudi hinnaguid, sest paljud hinnangud ei klapi kohe kuidagi reaalse olukorraga. Näiteks edestab Cote d"Ivoire kõigi näitajate poolest Venemaad.

Uurimuse järgi kulutab selle riigi valitsus riigi raha palju arukamalt, kui Venemaa. Siin tuleb meelde tuletada, et 1999.a. haarasid selles riigis võimu sõjaväelased. Eelmine valitsus raiskas IMFi laenu isiklikuks heaoluks ja krediiti riik seetõttu enam ei saanud. Riigi majandusele mõjus hukatuslikult ka kakaoubade hinna langus maailmaturul, mis on riigi peamine ekspordiartikkel. See tähendab, et valitsusel lihtsalt pole mida raisata. Riigi majandus läheneb praktiliselt naturaalmajandusele.

Teistel endise N.Liidu vabariikidel vedas indeksis palju enam, kirjutab Gazeta.ru. Näiteks Armeenia läks majandusvabaduse poolest mööda Prantsusmaast, Eesti on aga neljandal kohal, edestades Luksemburgi.

<#Gazeta.ru=http://www.gazeta.ru/corridors.shtml>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing