Notarite Koda ei taha, et notarit enne kohtuotsust avalikult süüdi mõistetakse

23. november 2001, 16:27

Notarite Koda saatis pressiteate seoses Tiesenhauseni maja võltsitud dokumendi alusel müügivolituse vormistanud notar Sirje Rõõmu juhtumiga, milles teatas, et notarit enne kohtuotsust ühiskonnas hukka mõista on ennatlik ja vale.

Järgneb pressiteade:
Viimasel ajal on meedia tähelepanu taas koondumas Tiesenhauseni maja võltsitud dokumendi alusel müügivolituse vormistanud notarile. Ligi aasta kestnud uurimise jooksul ei õnnestunud kaitsepolitseil tuvastada võltsitud dokumentidega esinenud ja pettuse toimepannud kriminaalvastutusele kuuluvaid isikuid ning uurimine peatati.

?Kogu juhtum on kahtlemata väga kahetsusväärne, aga asjale peab andma lõpliku selguse uurimine ja otsuse tegema kohus. Tegemist on keerulise ja Eesti õigussüsteemi toimimise hindamise seisukohalt olulise juhtumiga, kus põimuvad nii avaliku, era- kui ka karistusõigusest tulenevad probleemid. Meie õigusriigis ei tohiks aga kedagi ennatlikult avalikult süüdi mõista ja sel viisil moraalselt karistada enne, kui kohus on tegelikud asjaolud ja süüdlased välja selgitanud?, leiab Notarite Koja eestseisuse esimees Mati Allik.

Notarid vastutavad kahju eest, mis on tekkinud nende tahtliku või raske ettevaatamatuse tõttu tehtud õigusvastastest tegudest. Tegemist on tsiviilõigusliku süüga, mille kohta nii keerulise juhtumi korral saab õigusliku hinnangu anda eelkõige kohus.

Ajakirjanduses on palju käsitletud notarite kohustusena passide ehtsuse kontrollimist Kodakondsus- ja Migratsiooniameti kaudu. Tegelikkuses ei tulene selline kohustus ühestki notarite tööd rangelt reglementeerivast õigusaktist. Lisaks isikusamasuse tuvastamisele on notari ülesanded tõestamisel palju laiemad, mistõttu passide ehtsuse kontrolli võimalused peaksid olema operatiivsed, s.t online ühenduse võimalust Kodakondsus- ja Migratsiooniameti andmebaasidega.

Notarite Koda on jätkuvalt valmis tegema koostööd õiguskaitseorganitega taoliste olukordade ennetamiseks ja lahendamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing