Eestis oli edukas turismisuvi

26. november 2001, 14:00

Selle aasta jaanuarist septembrini käis Eestis 2,63 miljonit väliskülastajat, mis on ligi 26 tuhande võrra rohkem kui mullu samal ajal. Kui jaanuarist maini saabumised Eestisse veidi vähenesid, siis tänavust turismisuve võib pidada Eestile edukaks - külastajate arv kasvas eelmise aasta suvega võrreldes 4% ehk rohkem kui 40 tuhande inimese võrra.

Septembris kasvasid saabumised 1%. Sellele aitas kaasa kruiisilaevade hooaja pikenemine, mistõttu ka ameeriklaste saabumised kasvasid septembris poole võrra. Ilmselt 11.septembri terrorirünnakute mõjul langes aga lennukiga saabunud ameeriklaste arv 30% (väikeste mahtude tõttu tähendab see 200 inimese tulemata jäämist). Kokku vähenesid septembris välisriikide kodanike saabumised lennukiga 11% ehk 1600 inimese võrra. Kuna lennukiga saabub vaid 5% välismaalastest, ei tohiks lennureisijate arvu langus ka aasta viimastel kuudel saabumiste koguarvu oluliselt mõjutada.

Eesti majutuskohtades peatunud välisturistide arv kasvas septembris kõigest 2% (jaanuarist augustini oli kasv 14%); vähenes aasta eelnevatel kuudel suurenenud brittide, itaallaste, jaapanlaste, norralaste ja leedulaste arv majutusettevõtetes. Arvuliselt kõige rohkem vähenevad tänavu IV kvartalis ilmselt reisid Suurbritanniast ja Jaapanist. Maailma turismieksperdid prognoosivad, et 11.septembrile järgnenud reiside vähenemine kogu maailmas kestab kõige kauem 2002.a. kevadeni.

Eestis jätkub tänavu eelmisel aastal alanud ühepäevareiside vähenemine. Endisest kiiremini on viimasel paaril aastal aga suurenenud Eestis ööbivate välismaalaste arv (moodustasid eelmisel aastal juba 37% kõigist külastajatest) ja ka nende Eestis viibimise kestus. Eesti Panga maksebilansi esialgsetel andmetel oli tänavuse I poolaasta turismiteenuste eksport 5,2 miljardit krooni, mis on mullusest 5% rohkem.

Teisalt pidurdab turismitulude kiiremat kasvu omanäoliste ja heatasemeliste vaba aja veetmise võimaluste vähene lisandumine või nende ebapiisav tutvustamine. Soomlaste keskmiste kulutuste kasvu reisi kohta on viimasel paaril aastal pidurdanud kaupade hinnatõus, mis paneb Eestist vähem ostma (eriti tööstuskaupade hinna-kvaliteedi suhet peavad soomlased Turismiagentuuri küsitluste põhjal järjest halvemaks).

Reiside pikenemise kõrval on positiivseks muutuseks see, et EAS Turismiagentuuri tänavusuvise väliskülastajate uuringu andmetel on hakatud reisi jooksul Eestis rohkem ringi sõitma. Lisaks tavapäraselt populaarsele Pärnule ja Saaremaale on sel aastal tunduvalt kasvanud reisid Tartusse ja mujale Lõuna-Eestisse. Seda on soodustanud Lõuna-Eesti turismivõimaluste arenemine, aga osaliselt ka Tallinna ja Pärnu majutuskohtade väga kõrge täituvus suvel (näiteks Tallinna majutusettevõtete keskmine täituvus juulis oli 84%, Pärnus 96%). Eestis korduvalt käinud soomlasi toob Lõuna-Eestisse ka piirkonna aktiivsem tutvustamine Soomes ja huvi leida puhkamiseks nende poolt veel külastamata kohti Eestis.

Kui soomlaste ja rootslaste saabumised Eestisse ühepäevareiside arvelt vähenevad ning venelaste ja lätlaste reisid kasvavad tagasihoidlikult, siis kaugematest riikidest pärit külastajate arv näitas sel suvel tõusutendentsi. Nii on sel suvel tunduvalt lisandunud Eestit avastavaid sakslasi, prantslasi, itaallasi ja hispaanlasi. Sakslaste huvi kasvu on kindlasti mõjutanud Eesti aktiivsem tutvustamine - osalemine EXPO-l ja turismimessidel Saksamaal ning Balti riikide ühise turismiinfokeskuse avamine Münsteris eelmisel aastal.

Ida-Euroopa riikidest on saabumised Poolast mullusega võrreldes kasvanud 44%. Turismisuhetele Poola ja teiste Kesk-Euroopa riikidega on kindlasti kaasa aidanud eelmisest sügisest käivitunud regulaarne bussi- ja lennuliiklus Tallinn-Varssavi liinil. Venemaalt pärit külastajaid on lisandunud küll tagasihoidlikult, kuid Eesti majutusasutustes peatunud venemaalaste arv on mullusega võrreldes kasvanud peaaegu poole võrra.

Jätkuvalt suureneb ka Tallinna sadamat külastavate kruiisilaevade arv. Maist septembrini saabus nendega Eestisse 131,5 tuhat reisijat ehk 23 tuhande võrra rohkem kui eelmisel aastal. Arvuliselt kõige rohkem lisandus kruiisireisijaid USA-st ja Suurbritanniast, aga ka Saksamaalt. Üks kruiisilaev saabus augustis ka Saaremaale.

EAS Turismiagentuuri oktoobris tehtud prognooside kohaselt jääb saabumiste koguarv tänavu eelmise aasta tasemele umbes 3,3 miljonit, kuid ööbivate külastajate arv peaks kasvama vähemalt 9% (1,35 miljonini) ning turismitulud 6% (11,8 miljardi kroonini).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing