Luukas hirmutab musta stsenaariumiga

28. november 2001, 08:11

Mõjukas suurärimees Aadu Luukas hoiatab avalikus pöördumises, et Eesti tööjõuprobleemid ja viimaste aastate suhteliselt vähene majanduskasv viivad riigi tõsistesse raskustesse, kirjutab Eesti Päevaleht.

Iirimaa eeskujul rahvusliku kokkuleppe sõlmimist propageeriv transiidifirma Pakterminal nõukogu esimees Luukas esitab täna Eesti eduka arengu foorumil musta stsenaariumi tulevikust.

?Leiame end peagi olukorras, kus aktiivsem osa meie rahvast läheb välismaale paremat elu otsima,? nendib Aadu Luukas. ?Välisinvestorite huvi aga kahaneb ning me seisame tõsise probleemi ees: kuidas ja kas üldse nõrga majanduse toel saab riik täita riigi ülesandeid ? maksta inimestele palka ja pensioni ning anda noortele haridust??

Luukase väitel on Eesti majanduse ja riigi haldussuutlikkuse halvenemise põhjuseks pooleli jäänud reformid, rahvastiku vananemine ja sellest johtuv töötegijate arvu vähenemine ning kvalifitseeritud tööjõu puuduse kasv.

Luukase nägemuses tuleks musta stsenaariumi vältimiseks sõlmida üldrahvalik kokkulepe. ?Praeguseks on põhimõttelise nõusoleku ühise laua taha istuda andnud kõikide riigikogu fraktsioonide, tööandjate ja ametiühingute esindajad. Tuleb leppida kokku meetmed, kuidas mida saavutada ning mis siis sellega peale hakata,? ütles Luukas. ?Laia kokkuleppe tarbeks peame selgeks tegema, milline on riiklik investeerimispoliitika. Nii lihtne see ongi. Minu meelest praegused poliitikud nii vasakult kui ka paremalt ei saa täpselt aru, kuidas majandus töötab globaliseeruvas maailmas.?

Valitsuse pressibüroo direktori Kaarel Tarandi sõnul on Luukase idee hea, kuid valitsuse jaoks on küsimus see, keda Luukas esindab. ?Kõik ettevõtlust esindavad organisatsioonid pole sugugi sarnastel seisukohtadel Luukase idee suhtes,? ütles Tarand. ?Kui ta räägib ESA nimel, siis see on rohkem Soome ja Rootsi ettevõtteid esindavate kohapealsete mäned?eride klubi.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing