EPL: Minister Vaheril ulatuslik korruptsiooni vastu võitlemise plaan

05. veebruar 2004, 08:14

Justiitsminister Ken-Marti Vaheri korruptsioonivastane strateegia ?Aus riik? näeb ette kuritegude avastamisele kaasa aidanud ametnikule puutumatuse andmise.

Et saada väärt teavet korruptsioonijuhtumite kohta, vabastatakse lekitaja kriminaalvastutusest, et ?lõhkuda korruptiivses skeemis osalejate ringkaitse?, seisab dokumendis, mille koostamist juhtis justiitsministri nõunik Jüri Raatma. Selleks tuleb eelnevalt muuta kriminaalmenetluse seadustikku nii, et prokurör saab õiguse lõpetada kaasaaitaja suhtes menetlus, kirjutab Eesti Päevaleht.

Korruptsioonivastase seadusega on kavas panna ametnikele kohustus teatada igast oma organisatsiooni kahtlasest juhtumist ? ametiseisundi kuritarvitamisest, lohakusest, riigihangete nõuete rikkumisest jne. Kehtiv seadus paneb teatamiskohustuse vaid altkäemaksu või pistise pakkumise korral.

Esimesena tuleb strateegia autorite hinnangul tagada see, et õiguskaitse-asutused ei pea enam avalikustama infoandja nime. Ennetava abinõuna peaks riigiasutustes käivituma ?enesediagnostika?, et saada ülevaade asutuse korruptsiooniohust. Tegu on kuluka plaaniga, sest paljudesse asutustesse tuleb juurde ?diagnostiku? töökoht.

Ametnikud võtab liistule riigikantselei juurde loodav eetikanõukogu. See organ peaks arutama piiripealseid juhtumeid, kui tekib küsimus ametniku eetilisusest, ja valmistama ette uut avaliku teenistuse eetikakoodeksit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing