Sotsid tahavad töötuskindlustuse saajate ringi laiendada

25. veebruar 2004, 15:01

Sotsiaaldemokraadid tegid Riigikogus ettepaneku töötuskindlustuse saajate ringi oluliseks laiendamiseks.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon andis täna Riigikogu menetlusse töötuskindlustuse seaduse muutmise eelnõu, millega antakse õigus kindlustushüvitisele töötuse korral nendele töötajatele, kes ei lahkunud töölt omal soovil või töötaja poolsete rikkumiste tõttu.

Töösuhe lõpetatakse reeglina tähtaja möödumisel, tööandja algatusel, töötaja algatusel või poolte kokkuleppel. 'Viimast võimalust kasutatakse eelkõige seetõttu, et vältida hilisemaid võimalikke töövaidlusi. Kehtiv töölepingu seadus ei käsitle eraldi poolte kokkuleppel töösuhte lõpetamist sõltuvalt sellest, kelle initsiatiivil sellisele kokkuleppele jõuti,' ütles Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimehe Eiki Nestor.

Tööpuuduse kõrgete näitajate juures toimub töösuhte lõpetamine töötaja algatusel töökoha vahetuse korral ja sellisel juhul vajadust hüvitise maksmiseks ei teki. Töösuhte lõpetamisel poolte kokkuleppel tööandja initsiatiivil on aga sisuliselt õigustatud kindlustushüvitise saamine,' ütles Nestor.

Tööturuameti andmetel moodustab poolte kokkuleppel töösuhte lõpetanute arv 35-50 protsenti ameti poole pöördunud tööotsijatest.

Töötuskindlustuse seaduses 2002. aastal tehtud muudatus ei ole tööturul valitsevaid tavasid muutnud ning poolte kokkuleppel töölt lahkunute osakaal tööotsijate hulgas on jäänud samaks.

Eelnõu alusel tühistatakse säte, mille alusel poolte kokkuleppel töölt lahkunutele töötuskindlustushüvist ei maksta. Kuna poolte kokkuleppel töösuhte lõpetamine erineb mingil määral töösuhte lõpetamisest koondamise või töölepingu tähtaja möödumise tõttu, siis kehtestatakse nendeks juhtudeks pikem ooteaeg.

Sotsiaaldemokraatide hinnangul suurendab töötuskindlustuse seaduse vastavusse viimine nimetatud eesmärkidega töötuskindlustushüvitise saajate ringi arvatavasti 10 000 hüvise saaja võrra aastas 10 protsendilise tööpuuduse korral.

Hüvise väljamaksmiseks ei ole vaja suurendada makse määra, kuna kehtiva määra kehtestamisel arvestati asjaoluga, et poolte kokkuleppel töölt lahkuvad kindlustatud on hüvise saajad. Väheneb vajadus maksta riikliku töötu abiraha ning toimetulekutoetust. Suureneb töötuks jäänute kindlustatuse tase.
Esitatud eelnõu vastab Euroopa Liidu õigusaktidele ja jõustuks seaduseks saades käesoleva aasta 1. juulist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing