Rahandusministeerium: majanduskasv kiirenes ekspordi toel

08. märts 2004, 12:22

Eesti majanduskasv kiirenes 2003. aasta neljandas kvartalis esialgsel hinnangul 5,8 protsendini, mis on seotud ekspordisektori panuse suurenemisega.

Rahandusministeeriumi kommentaari kohaselt oli 2003. aasta viimase kvartali majanduskasvu veduriks tugev sisenõudlus. Kasvu toetas madal inflatsioon, reaalsissetulekute jätkuv tõus ning soodsad laenu- ja liisingutingimused.

Aasta kokkuvõttes ulatus kasv 4,7 protsendini ning ületas eurotsooni keskmist kasvu 4,3 protsendipunkti võrra, seisab rahandusministeeriumi kommentaaris.

Aasta alguses väga kõrgel olnud investeerimisaktiivsus on küll mõnevõrra alanenud, kuid püsis endiselt kõrgel. Seda kinnitavad nii Eestis tehtud ehitustööde kasvu suurenemine kui ka kapitalikaupade impordi 26,7 protsendiline kasv.
Investeeringute kasv osutus neljandas kvartalis kiiremaks kolmanda kvartali tulemusest. Eratarbimise tõus ilmselt jätkus suhteliselt kiires tempos, sellele viitavad jaekaubanduse ja automüügi kasvunumbrid, vastavalt 12 ja 19 protsenti, jätkuv laenukoormuse suurenemine ning kinnisvaraturu rekordiline tõus.

Majanduskasvu kiirenemine neljandas kvartalis on seotud ekspordisektori panuse suurenemisega. Peamine kasv oli eelkõige töötlevas tööstuses, mille tootmise ja toodangu müügi tõus, vastavalt siis 13,2 ja 13,6 protsenti, oli tingitud peaaegu kõigi harude kasvutempo suurenemisest.
Välisnõudluse aeglane taastumine mõjutas Eesti väliskaubandust, mille mõõdukat kasvu neljandas kvartalis toetas eelkõige kaupade eksport. Seda omakorda mõjutas positiivselt allhanketööstuse kosumine aasta lõpus.

'Käesoleval aastal ootame ekspordi kasvutempo kiirenemist seoses meie peamiste kaubanduspartnerite eratarbimise ja tööstustoodangu kasvu kiirenemisega.
Samuti peaksid esimesi tulemusi andma viimasel ajal tehtud suurinvesteeringud. Ekspordi kasvu peaks senisest enam toetama teenuste eksport, kuna transiidisektor tundub olevat madalseisust väljunud ning reisi- ja ehitusteenuste eksport on tõusuteel,' seisab kommentaaris.
'Samas ei ole esimeses kvartalis hüppelist kaupade ekspordi kasvu oodata, sellele viitavad ka Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse tulemused, mille järgi prognoosis esimeses kvartalis ekspordi kasvu vähem ettevõtteid kui 3 kuud tagasi. Sisenõudluse tõus jätkub, kuid selle tempo peaks kõrge võrdlusbaasi tõttu vähenema. Nende tegurite koosmõjulon oodata majanduskasvu aeglustumist, seda kinnitab ka tööstus-, ehitus- ja teenindussektori ettevõtjate alanenudhinnang esimese kvartali ärikonjunktuurile.'


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing