Harvardis saab nüüd õppida tasuta - kui te pole liiga rikas

15. aprill 2004, 16:49

Ameerika vanima ja mõjukaima Harvardi Ülikooli bakalaureuseõppes ei võeta enam õppemaksu tudengeilt, kelle vanemate sissetulek on alla 40 000 dollari aastas.

Nimetatud summa (42 315 Eesti krooni kuus) on ligilähedane USA keskmisele pere sissetulekule, teatas Baltimaade Harvardi Klubi.

'Meie eesmärk on anda võimalikult selgesti mõista, et Harvard on avatud igasuguse majandustaustaga andekatele õppuritele,' ütles Harvardi Ülikooli president Lawrence H. Summers.

Otsus on seotud Harvardis ja mõnedes teistes Ameerika ülikoolides ammugi praktiseeritava rahaabi vajaduse suhtes 'pimeda' vastuvõtutavaga. Sisseastujaid võrreldakse keskkoolihinnete, testipunktide ja isikuomaduste põhjal, võtmata arvesse nende võimalust tasuda õppemaksu. Seejärel aitab kolledzh stipendiumide, laenude ja ülikoolisiseste töövõimaluste sobitamise teel tasa teha tudengi maksuvõime ja õppimiskulude vahet.

Harvardi bakalaureuseõppe selle aasta õppemaks on 26 066 dollarit; üliõpilaseks oleku kogumaksumus aga, arvestades õppemaksu, ühiselamut, toitu ja muid nõutavaid kulutusi - 37 928 dollarit (481 496 krooni) aastas. Kuid ainult kolmandik õppureid, need, kes on pärit kõige rikkamatest peredest, maksavad nimetatud kogusummat. Pooled saavad toetust Harvardi stipendiumifondist ja ülejäänud muudest allikatest.

Uus õppemaksupoliitika kehtib nii välismaalaste kui USA kodanike suhtes. Praegu õpib Harvardi Ülikoolis kaks eestlast.

1636 aastal asutatud Harvardi Ülikooli mitmesugustes teaduskondades on kokku
18 000 kraaditaotlejat. Kõrgkooli silmapaistvamaid lõpetajaid on Henry David
Thoreau, T. S. Eliot, t?ellist Jo Jo Ma, seitse USA presidenti, nende hulgas
John F. Kennedy ja George W. Bush, ning samuti Bill Gates, kes küll lahkus
pärast teist õpinguaastat. Üliõpilaste ja õppejõududena on ülikooliga olnud
seotud 40 Nobeli preemia laureaati.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing