ELis pole lubatud turustada 0,7-liitristesse pudelitesse villitud veine

27. aprill 2004, 13:44

1. mail jõustub määrus, millega sätestab muuhulgas nõuded veinitaarale ja keelab 0,7 l pudelitesse villitud veini turustamise.

Euroopa Liidu siseturul on osade toodete (veinide, ?ampanjade, kangete alkohoolsete jookide ja kudumislõngade) kinnispakkidele kehtestatud kohustuslikud eelmääratletud nimikogused, millest erineva suurusega pakendite kasutamine pole lubatud.

Kinnispakiks on eelnevalt määratud täitekogusega valmistatud tooted, mille sisu ei saa muuta pakendit rikkumata. Kinnispaki mõistet rakendatakse pakendite kohta, milles sisalduva toote kogus jääb vahemikku 5 ml kuni 10 l või 5 g kuni 10 kg.

Nii on näiteks viinamarjaveine lubatud EL-s turustada üksnes 0,1; 0,187; 0,25; 0,375; 0,5; 0,75; 1; 1,5; 2; 3; 4; 5; 6; 8; 9 ja 10 liitristes pakendites. Venemaal ja SRÜ riikides laialt levinud 0,7 liitristesse pudelitesse villitud veine ei tohi seega alates maikuust Eestisse importida. Kohustuslike nimikoguste nõuet ei kohaldata nendele imporditud kinnispakkidele, mille tollideklaratsioon on tolli poolt aktsepteeritud enne 2004. aasta 1. maid.

Määrusega sätestatakse ka nõuded toote koguse märkimise kohta pakendile. Toote kaalu või mahtu tähistav kirje pakendil peab olema selgelt nähtav ning eristatav taustast ja teistest kirjetest. Kui nimikoguse kirje on pakendile sulatatud või teostatud reljeefsena, ei tohi samal kohal olla muid kirjeid või tähiseid.

Pakendis sisalduva toote nimikoguse märkimiseks kasutatavate numbrite ja tähtede suurus sõltub kauba kogusest. Näiteks peab 50 ? 200 grammi või milliliitrit toodet sisaldavale pakendile kantud nimikoguse tähistus olema kirjutatud vähemalt kolme millimeetri kõrguste numbrite või tähtedega. Nimikoguse märkimine ainult sõnaliselt (näiteks ?pool kilo?) pole lubatud.

Pakendis sisalduva toote kogus peab üldjuhul olema suurem või võrdne nimikogusega. Pakendile märgitust väiksem kogus on lubatud vaid juhul, kui see on põhjustatud juhuslikest hälvetest pakendamisprotsessis ning selle osatähtsus jääb alla lubatud piirnormi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing