Eesti pole nõus geneetliselt muundatud toiduks rapsi kasvatamisega

07. mai 2004, 17:03

Keskkonnaministeerium otsustas mitte anda nõusolekut geneetiliselt muundatud rapsi kasvatamiseks Euroopa Liidus.

Ettevõte Bayer CropScience taotleb luba tuua Belgia kaudu Euroopa Liitu geneetiliselt muundatud rapsi. Oma arvamusepeavad kõik EL liikmesriigid esitama taotluse kohta 8 maiks 2004. aastal.

Turustamisloa taotlus sisaldab seemnete importi Euroopa Liitu mittekuuluvatest riikidest, kasvatamist sarnaselt tavarapsi sortidega ning kasutamist toiduks, söödaks ja tööstuslikuks tooraineks.

Keskkonnaministeerium, on nimetatud Eestis pädevaks asutuseks, kelle ülesandeks on ka kõigi teiste Euroopa Liidu riikide kaudu esitatud geneetiliselt muundatud organisme GMOsid) sisaldavaid või nendest koosnevatest toodetest turustamise loataotluste läbi vaatamine, hindamine ja otsuse tegemine, kas nõustuda vastava GMO toote turustamisega või mitte.

Keskkonnaministeerium küsis loataotluse asjas otsuse tegemisel arvamust ka geenitehnoloogiakomisjonilt, kes samuti jõudis seisukohale, et geneetiliselt muundatud rapsi toomine Euroopa Liitu siin kasvatamise eesmärgil ei ole lubatav.

Samas nõustub Eesti Keskkonnaministeerium geneetiliselt muundatud õlirapsi seemnete kasutamisega tööstuslikul eesmärgil (nt biokütuse, värvainete, kosmeetika jne tootmine) ja rõhutab et õlirapsi seemnete pakendamine ja transport peavad olema korraldatud nii, et seemnete juhuslik sattumine keskkonda on välistatud.

Eesti ei nõustunud toote kasutamisega toiduks ja söödaks. Otsusest, mitte lubada nimetatud geneetiliselt muundatud rapsi turustada kasvatamise eesmärgil on juba teatanud Belgia CA.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing