PricewaterhouseCoopers kutsub üles arendama avaliku- ning erasektori partnerlust

18. mai 2004, 12:34

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers"i raport soovitab Euroopa Liidul arendada laiahaardelisemalt avaliku- ja erasektori partnerlust.

PricewaterhouseCoopers"i raporti hinnangul näitab Inglismaa ning Hollandi kogemus, et avaliku- ja erasektori partnerluse (PPP - public private partnerships) korraliku teostuse puhul võib säästa 15 protsenti või isegi rohkem võrreldes traditsiooniliste hankeprotsessidega.

Samas, et ametnikud nii Euroopa Liidu, kui ka liikmesriikide tasemel on avaliku- ja erasektori partnerluse suhtes ebakindlad, siis on see Euroopas vähe arenenud.

Liikmesriikides on vaid üksikud õnnestunud näited Euroopa Liidu finantseerimise kombineerimisest erakapitaliga, samas on mõned valitsused sunnitud kasutama erakapitali kaasfinantseerimist vahendina kasutamaks ära kogu uute Euroopa Liidu fondide potentsiaali.

Teet Tenderi, PricewatergouseCoopers Advisors juhtivkonsultandi hinnangul on Eestis loodetud suurte, avaliku sektori infrastruktuuriprojektide rahastamisel olulises osas Euroopa Liidule (EL).

?Täna võib aga üsna kindlalt väita, et EL-i abirahad aitavad rahuldada ainult murdosa finantseerimisvajadustest. Seetõttu tuleks tõsiselt kaaluda alternatiivsete finantseerimisvõimaluste kasutamist,' ütles Tender.

Teet Tenderi ütlust mööda suunatakse pragu Euroopa Liidu raha kõige pakilisematele projektidele, samas kui mõnd neist oleks ehk avaliku- ja erasektori partnerluse abil võimalik finantseerida oluliselt efektiivsemalt, jättes seeläbi abiraha vabaks samuti olulistele projektidele, millele avaliku- ja erasektori partnerlus ei sobi ning mis seetõttu finantseerimist ei leiakski.

Raport 'Developing Public Private Partnerships in New Europe' väidab, et kuigi esmane vastutus avaliku- ja erasektori partnerluse strateegiate osas lasub liikmesriikidel on siiski Euroopa Liidu roll hankeprotsessidel ning arendamisel oluline.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing