EPL: Euro võib tulla 2006. aasta teisel poolel

10. juuni 2004, 08:50

Eesti Pank kinnitas, et Eestil võib minna eurole üle 2006. aasta teisel või 2007. aasta esimesel poolel vastavalt keskpanga ja valitsuse seatud ajagraafikule.

?Nii Eesti Panga kui ka valitsuse eesmärk kiireks liitumiseks Euroopa rahaliiduga pole meie andmeil ohus,? ütles keskpanga president Vahur Kraft Eesti Päevalehele. ?Oleme selgelt sätestanud, et 2006. aasta keskpaigaks oleme tehniliselt valmis eurole üle minema.?

Kraft lisas, et eurole üleminek kas 2006. aasta teisel või 2007. aasta esimesel poolel ei sõltu ainult Eestist. ?See on mitmepoolsete läbirääkimiste teema.?

Panga president selgitas, et eeldatavasti saame lähitulevikus Euroopa majandus- ja rahaliidu liikmeks ning sellele järgneb valuutavahetusmehhanismi periood. ?Sel ajal ei või me kasutada valuuta vahetuskurssi konkurentsieelisena ja tegelikult pole me seda praegugi nii kasutanud,? lausus ta. ?Euro vahetuskurss peab sel ajal olema fikseeritud, kuid see on meil juba praegu fikseeritud. Peame majandus- ja rahaliiduga liitumiseks näitama, et meie riigi majandus on kohanemis- ja konkurentsivõimeline.?

Kraft märkis, et senise majandus- ja rahanduspoliitika jätkamisel Eesti need kriteeriumid ka täidab.

Samas pidasid keskpanga president ja asepresidendid oluliseks, et Eesti peab omama riigireserve ning neid ka kasvatama. ?Tihti unustatakse, et reservid on seotud majanduse mahuga,? ütles asepresident Märten Ross. ?Mida suurem majanduse maht, seda suurem risk ja ka reserve peab rohkem olema.?

Asepresidendi sõnul on riigipanga reservis umbes 16 miljardit krooni ja riigi likviidseid varasid on praegu suurusjärgus 10-15 miljardit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing