EPL: ELi nõuded näevad kanadele ette küüneviilid

06. september 2004, 08:04

Eurotingimuste kohaselt peab kanal magamiseks olema varasemast pikem õrs koos küüneviiliga, rohkem avarust puuris ja piisavalt ruumi veeküna ees.

Samuti ei tohi teda häirida 65 detsibellist valjem lärm ja magamiseks peab olema rohkem pimedat aega, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Ma ei kujuta ette, kust me need miljonid võtame, et 2012. aastaks kõik kanapuurid välja vahetada. Selleks on vaja toetust,? ütles Saaremaal asuva endise Kaarma kolhoosi munatootja Ovolex OÜ juhatuse esimees Maie Kiil.

Kiili sõnul ei ole Eestis kanatõugusid, kelle küüned kasvavad nii pikaks, et peaks viilima. Jääb mulje, et põllumajandusministeeriumis seda ei teatud, kui määrus eelmisel aastal vastu võeti. ?Nende euronõuete pärast lõpetab nii mõnigi kanafarm peagi oma tegevuse,? ütles ta.

Täiustatud (euro)puurides peab kanal olema liiva või põhuga kaetud siblimisala ja varbaküüniste kulutamiseks spetsiaalseid vahendeid ? kanaküüneviilid.

Eesti kõige suurem täistsükliga kanafarm on soomlastele kuuluv Tallegg, kus toodetakse umbes kolmandik kogu Eesti munadest. Kaheksas täistsükliga kanalas on igaühes 45 000 munejat kana.

?Talleggis uusi europuure kasutusel veel ei ole. Nõuetele võimalikult lähedased tingimused on saavutatud sellega, et varasema nelja kana asemel on nüüd puuris kolm kana,? ütles Tallegg ASi turundus- ja müügidirektor Kaarel Karu.

Alates 2012. aastast kohustuslikuks muutuva täiustatud puuri soetusmaksumus koos paigaldusega jääb Karu sõnul vahemikku 150-200 krooni kana kohta. Arvutus näitab, et ainuüksi seadmete väljavahetamine läheb firmale maksma 63 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing