PM: Niiske ja hallitanud vili põhjustab allergiat

20. september 2004, 08:10

Kehvades tingimustes kuivatatud või niiskuse tõttu hallitama läinud viljas tekkinud toksiinid võivad põhjustada tervisehäireid, muu hulgas ka allergiat.

«Kui niiskusest hallitanud vili seguneb korraliku viljaga, ohustab see ka vilja tarbijaid,» rääkis Eesti Maaviljeluse Instituudi vanemteadur Heino Lõiveke.

Niiskusest tekkivate hallitusseente toksiinid on väga ohtlikud ja võivad inimese või looma organismi sattudes põhjustada tervisehäireid või isegi surma. Toksiine võivad sisaldada nii teravili kui ka sellest valmistatud tooted, kirjutab Postimees.

«Seente toksiinide esinemine Eesti teraviljas on kahjuks tõsi,» ütles Lõiveke. Näiteks võivad toksiine sisaldavad toiduained, mis ühele inimesele mingit mõju ei avalda, Lõivekese sõnul lastele või vanadele inimestele raskeid tervisehäireid või allergilisi reaktsioone põhjustada. Toksiin mõjub samamoodi ka loomadele.

«Toksiiniderohke loomasööt ei tapa ainult loomi, vaid mõjutab piima- ja lihatoodangut, mida me kõik tarbime,» hindas Lõiveke.

«Kellelgi pole ülevaadet, kui palju antakse loomadele ebatervislikku või isegi mürgist sööta,» ütles taimse materjali kontrolli keskuse asedirektor Märt Nõges.

Tema sõnul tuleb lihtsalt loota, et tootjate teadlikkus aja jooksul kasvab. «Toksiinide kontroll on väga kallis,» lisas Nõges.

Põllumehed tellivad tavaliselt odavamat üldtoksilisuse kontrolli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing