EPL: Lang nõuab Saksamaale lahkunutele vara tagasi

01. veebruar 2006, 07:28

Justiitsminister Rein Langi värske ettepanek tagastada sõja eel Saksamaale lahkunutele nende kunagised majad puhub taas lõkkele tüli ümberasujate vara pärast.

Lang allkirjastas esmaspäeval omandireformi aluste seaduse (ORAS) muutmiseelnõu, mille “vastuvõtmise tagajärjel tuleb tagastada või kompenseerida” vara inimestele, kes lahkusid Eestist 1941. aastal sõlmitud Nõukogude Liidu ja Saksamaa vaheliste kokkulepete alusel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Praegu on üle Eesti “õhus” umbes 200 maja, mille kunagised omanikud – nii baltisakslased kui ka eestlased – sõitsid Hitleri kutsel 65 aasta eest okupeeritud Eestist ära. Ligi 15 aastat on neis majades elanud inimesed oodanud erastamisvõimalust ning omanikud ja nende järeltulijad lootnud tagastamisele.

Sama kaua on olnud jõus ka ORASe sisutühi põhimõte, mis jätab põgenike natsionaliseeritud vara küsimused riikidevaheliste kokkulepete lahendada.

“Juhul, kui vara tagastatakse, siis üürnikud selles olevaid eluruume erastada ei saa,” märgib Lang eelnõu seletuskirjas. Ministri sõnul ei ole “vastavate eluruumide elanikel” saanud kunagi tekkida legitiimset ootust korterite erastamisele.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing