PM: Pööninguseadus näitab katusekorteritele rohelist tuld

24. aprill 2006, 07:43

Kortermaja ühiseid ruume mõne ühistuliikme vastuseisust hoolimata eluruumideks ehitada lubav eelnõu läheb tuleval nädalal Riigikogu saali vastuvõtmisele.

Praegu vajab korteriühistu kõigi liikmete nõusolekut mõneks suureks ümberehitustööks, näiteks pööningule eluruumide või keldrisse kaupluse rajamiseks. Pööninguseaduseks ristitud seaduseparandus aga leiab, et vaja on vaid kahe kolmandiku elanike nõusolekut, kirjutab Postimees.

'Õiguskantsler andis järele, põhiseadusega laupkokkupõrkes seaduseelnõu ei ole,' kommenteeris Riigikogu majanduskomisjoni esimees Mart Opmann viimaste päevade pingsaid nõupidamisi.

Majanduskomisjon algatas pööninguseaduse korteriühistute liidu ja ka mitme kinnisvaraarendaja survel, kes leidsid, et tõrksate korteriomanike vastuseisu murdmiseks vajavad nad seaduse tuge.

Seaduseelnõu oleks ehk juba vastu võetud, kui õiguskantsler Allar Jõks poleks sekkunud. Jõks leidis, et eelnõu rikub põhiseadust, kui lubab ühisomandis olevat kortermaja mõne omaniku nõusolekuta ümber ehitada.

Lisaks tahtis Jõks, et kui ühistu pööningukorterite müügiga tulu teenib, tuleb maksta hüvitist neile, kes ei olnud nõus ühiskasutuses olnud pööningu või keldri minekuga eraomandisse.

'See on kaasomanike omandiõiguse konflikt,' kommenteeris õiguskantsleri pressiesindaja Jaana Padrik. 'Kompromiss leiti ja eelnõu tehti õiguskantsleri märkustest lähtuvalt tunduvalt paremaks.'

Opmann märkis, et uus eelnõu sätestab ümberehitusele väga täpsed tehnilised nõuded. Lisaks ei tähenda kahe kolmandiku omanike poolehoid automaatset ehitusluba, vaid võimalust sel juhul kohtus vähemuse tahe murda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing