EPL: PRIA ametnikud ja saarlased veavad vägikaigast

09. mai 2006, 07:23

Saaremaa talupidajate liidu infopäev päädis sellega, et PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive lahkus nördinud talunike eest tuletõrjeväljapääsu kaudu.

Saaremaal lihaveiseid ja hobuseid kasvatava Ranso talu peremees Jaanus Sall oli üks enam kui sajast talupidajast, kes Eelmisel kolmapäeval Kuressaare ametikoolis toimunud kohtumisel tahtsid, kuid ei saanudki teada, miks põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) saadetud ja toetuse aluseks olevad kaardid tegelikkusega sugugi kokku ei lähe. Näiteks Sall mõõtis pärast kaardi kättesaamist maad üle ja selgus, et 11 hektari asemel on PRIA toetuskõlbulikuks arvestanud vaid neli hektarit, kirjutab Eesti Päevaleht.

Igal aastal peavad nii Hiiumaa, Saaremaa kui ka Läänemaa ligi 400 talupidajat vaeva nägema, et tõestada oma õigust toetusele. PRIA pole aga suutnud korralikke kaarte anda ja vahepeal on muudetud taotlemise tingimusi. See on nii hiidlastes kui ka saarlastes meelepaha tekitanud ja kui probleemid ei lahene, on peetud plaani minna isegi poliitikute ette Toompeale meelt avaldama.

Põhjus, miks PRIA soovib saartel karjamaid vähendada, peitub Sülla ökotalu peremehe Aivar Kallas sõnul PRIA poolt Euroopa Liidule deklareeritud 800 000 hektaris maas. Inimesed ise arvestasid toetuskõlbulikuks pinnaks 1,2 miljonit hektarit. Ka polevat PRIA-l, põllumajandusministeeriumil ja konsulentidel ühist arusaama poollooduslike karjamaade osas. 'Pärast soolatakse kogu segadus talunike kaela, keda nimetatakse lollideks, lohakateks ja riigivarasteks,' märkis Kallas.

PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive sõnul algas segadus Hiiumaal ja Saaremaal just seetõttu, et talunikud märkisid toetuskõlbulikeks ka selleks mittesobivad maad. Karjamaa pole Bleive sõnul kadakaid täis maatükk, kus isegi lammas vaevu manööverdama mahub. Kuna saarlased on Bleive arvates jonnakalt kinni oma arvamuses ja PRIA jälgib täpselt määrusi, ei paista sõbralikku läbisaamist veel niipea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing