MKM: Jaekaubanduse müük kasvab stabiilselt

30. mai 2006, 12:34

Aprillikuu müük kasvas jaekaubandusettevõtetes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 17%.

Sarnaselt esimesele kvartalile oli ka aprillikuu jaemüügi kasv stabiilselt kõrge, kommenteerib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Võrreldes märtsiga kasvas jaekaubandusettevõtete müük 3%. Jaemüük koos autokaubanduse müügiga kasvas aprillis 16%. Jaekaubandusturu kasvule aitas endiselt kaasa inimeste sissetulekute kiire kasv, laenuintresside madal tase ning töötuse vähenemine, mis on lisanud inimestele julgust tarbida kvaliteetsemaid ja kallimaid kaupu.

Kiirem juurdekasv oli aprillis endiselt tööstuskaupade kauplustes (29%). Toidukaupade kaupluste müük kasvas viimased kaks kuud stabiilselt 9%, mis suure osatähtsuse tõttu annab kogu jaekaubandusettevõtete müügi juurdekasvust üle 30%.

Suure nõudluse tõttu on endiselt edukad elektriliste kodumasinate, raadio- ja televisioonikaupade ning ehitusmaterjalide kauplused, kus müük kasvas aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 45% ja need kauplused andsid kogu jaekaubandusettevõtete müügi juurdekasvust 27%. Osaliselt mõjutas kõrget juurdekasvu ka eelmise aasta küllaltki madal võrdlusbaas. Sissetulekute kasvuga soetavad inimesed rohkem kodutehnikat ja soodne olukord püsib ka ehitusmaterjalide kaupluste müügis.

Tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes jätkus positiivne trend, müük kavas aastases võrdluses 29%, mis oli eelmise aasta tugeva võrdlusbaasi tõttu eelmiste kuude juurdekasvu tempost aeglasem. Samal ajal kasvas müük võrreldes märtsikuuga 18%. Käibe kasvu olulisemateks allikateks võib pidada kevadhooaja algust ja täiendavate kaubamärkide turule toomist.
Hästi läks samuti tööstuskaupade spetsialiseerimata kauplustel (müügi kasv 23%) ja postimüügi ettevõtetel (88%).

Autokaubanduse müügikasv oli eelmistest kuudest veidi aeglasem, kuid endiselt edukas. Sõidukikaubandusettevõtete realiseerimise netokäive, mis kajastab nii jaemüüki kui liisingut, kasvas aprillis võrreldes eelmise aasta sama kuuga jooksevhindades 24%, sellest mootorsõidukite ja nende varuosade realiseerimise netokäive 25 ning mootorikütuse jaemüügiettevõtete netokäive 39%. Mootorsõidukite ja nende varuosade müügikäive (ei sisalda liisinguga autode müüki) kasvas realiseerimise netokäibega peaaegu samas tempos, jooksevhindades 21%. Esmalt registreeritud uute autode müük kasvas aprillikuus eelmistest kuudest aeglasemalt (4,8%). Mootorikütuse hinnad jäid märtsikuu tasemele, kasvas ka mootorikütuse koguseline müük.

Jaemüügi kasvu jätkumist võib oodata ka maikuus. Ettevõtetelt Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt märtsis kogutud hinnangutest nähtus, et müügi ootused järgnevaks kolmeks kuuks olid kõikides kauplustegruppides tõusutrendil, osaliselt seoses nõudluse suurenemisega kevad-suvisel müügihooajal. Kaubandusettevõtete kindlustunde indikaator tõuseb pidevalt, mais oli see 42 punkti, mis on aastatagusest näitajast 11 protsendipunkti kõrgem. Iga neljas ettevõte soovis palgata lisatöötajaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing