Jõksi ettepanek võeti Riigikogus vastu

01. juuni 2006, 11:04

Riigikogu toetas eile õiguskantsler Allar Jõksi ettepanekut luua erakondade tegevust kontrolliv järelevalveorgan.

?Erakonna rahastamise kontroll on vajalik selleks, et vähendada raha olulisust poliitilise võimu saavutamisel, samuti välistada korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse võimalust mõjutada poliitikat ning valijate n-ö turundustehnikatega manipuleerimist,? tutvustas õiguskantsler Allar Jõks seaduse vajalikkust, kuid lisas, et ta ei öelda, kes peab kontrolli teostama, sest see jääb Riigikogu pädevusse. ?See on poliitiliste valikute küsimus,? lisas ta.

Põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu on erakondade kõrval palju probleeme valimisliitudega, keda oli kokku 186 viimastel kohalikel valimistel. Neist õigeaegselt esitas valimiskulude aruanded vaid 130 valimisliitu.

?Juhul kui me ei tee mitte midagi, siis järgmine valimisvõitlus on võitlus selle nimel, kes kõige jultunumalt ja häbematumalt suudab kehtiva seaduse sätte ümber keerelda, aktsiate emiteerimisega, kohukestega, ma ei tea millega,? ütles sotsiaaldemokraat Eiki Nestor, kelle sõnul on kõige paremaid tulemusi saavutatud seal, kus reeglid erakondade toetamise osas on suhteliselt vabad ja liberaalsed, aga kus samal ajal on nad ka kindlasti avalikud ja kõigile näha.

Häälekaimalt protestisid Jõksi ettepaneku vastu Rahvaliit ja Keskerakond. ?Kuulates õiguskantslerit ja teid, tekib mul mulje, et otsitakse musta kassi pimedast toast, kus on teada, et seda kassi seal kindlasti ei ole,? vastas Reinsalule rahvaliitlane Janno Reiljan, kelle sõnul on Eestis olemas isikud, asutused, organisatsioonid, kes peaksid juhtima tähelepanu seaduste rikkumisele.

Keskerakondlane Küllo Arjaka hinnangul on Eesti olukord vastava seadusloome osas peetud üsna rahuldavaks. ?Ma ei ole nõus, et erakonnaseadus ja kõik muu on sedavõrd katastroofiline, et see nõuab lausa parteipolitsei loomist,? ütles ta.

Poolt hääletas 53 Riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid ei olnud ning Riigikogu aseesimees Ene Ergmaa tegi põhiseaduskomisjonile ettepaneku algatada eelnõu erakonnaseaduse kooskõlla viimiseks Eesti Vabariigi põhiseadusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing