Börsikommentaar: Eurole üleminekuks võiksime õppida Iirimaalt

09. juuni 2006, 09:52

Meie probleem üleminekul eurole on liiga kõrge inflatsioon võrrelduna ELi ja teiste liitujatega.

Iirimaa aga kasutas vahendit inflatsiooni taltsutamiseks, millest meilgi abi võiks olla.

Iiri valitsus soovis 2001. aastal inflatsiooni ohjata (iiri inflatsioon oli kahekordne ELi keskmine) ning otsustas pakkuda hoiustajatele kõrgemat tulu, luues viieaastased erihoiukontod. Iga nelja hoiustatud euro kohta andis valitsus lisaks ühe euro. Kuus sai erikontole hoiustada kuni 254 eurot (3974 krooni). 1,1 miljonit iirlast asusid hoiustama.

Keskmiselt on erikontodele kogunenud 14 000 eurot (219 052 krooni). Siiani oli kõik kena, raha tõmmati tarbimisest välja. Kuid see kippus jääma pigem probleemi edasilükkamiseks. Nüüd saavad iirlased selle raha 12 kuu jooksul kätte. Jutt käib 16 miljardist eurost (250 miljardist kroonist). Bloomberg kirjutas, et alanud on tõsine võitlus raha pärast. Pangad pakuvad hoiutooteid, et raha jääks panka, jaemüüjad pakuvad kööke ja kõikvõimalike kaupu, automüüjad oma tootevalikut. Valitsus pakub madalapalgalistele võimalust kanda kuni 2500 eurot vabatahtliku pensionisüsteemi.

See meenutab veidike meie edukat II pensionisamba kampaaniat, kuid raha ei pea siduma nii pikaks ajaks. Kui meie eesmärgiks nr. 1 oleks kiire eurole üleminek, võiksid poliitikud hakata analoogse vahendi peale mõtlema. Kas hoiukonto 5-10 aastaks või mõni soodustustega võlakirjaprogramm, millistel tingimustel (tootlus peaks inflatsiooni ületama), oleks edasise arutelu objekt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing